Chcesz schudnąć? Jedz makaron - nowe badania z USA

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 12:32
To świetna wiadomość dla wszystkich miłośników makaronu. Choć danie to nie cieszy się dobrą opinią wśród osób dbających o linię, naukowcy przekonują, że niesłusznie. Makaronu można, a nawet trzeba jeść całkiem sporo.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Mauro Pezzotta/shutterstock

mięso sklep zakupy 1200.jpg
Dieta "Clean eating" podbija Stany, ale nie jest nowością

Z badań opublikowanych przez portal naukowy "Frontiers in Nutrition" wynika, że spożycie makaronu zarówno przez dzieci, jak i dorosłych wiąże się z lepszą jakością diety i lepszym spożyciem składników odżywczych niż w przypadku osób, które nie jedzą makaronu.

Posłuchaj
03:17 2020_10_01_06_15_00_PR4_Pierwsze słyszę makaron.mp3 Jedzenie makaronu pomoże ci schudnąć? (pierwsze słyszę/Czwórka)

shutterstock_474670045 ogórek kuchnia warzywa krojenie 1200.jpg
Klimatarianizm. Dieta, która może pomóc Ziemi

- Bierzmy poprawkę na to, że badania przeprowadzono w USA, gdzie codzienna dieta jest jakościowo bardzo słaba - tłumaczy Magdalena Czyrynda-Koleda, dietetyk poradni "Z kaloriami na pieńku". - W tych badaniach zaznaczono, że w diecie Amerykanów istnieją duże niedobory m.in. witamin A, C, E, D, kwasu foliowego, wapnia, magnezu, błonnika. To podstawowe składniki odżywcze, które wpływają na nasze codzienne zdrowie. Dlatego spożycie makaronu ma w tej diecie pozytywny wpływ na zdrowie, wiąże się też ze zmniejszeniem obwodu talii.

 Czytaj także:

Jak tłumaczy dietetyk, może to wynikać z faktu, że jedząc sycący makaron nie musimy potem podjadać między posiłkami. - W badanej diecie Amerykanów okazało się, że ci, którzy zaczęli jeść więcej makaronu, ograniczyli ilość spożywanych cukrów prostych - tłumaczyła Magdalena Czyrynda-Koleda. - Gdy zaczynamy dbać o węglowodany złożone, które powodują uczucie sytości, przestajemy sięgać po słodkości, rzadziej podjadamy, co pozytywnie odbija się na zdrowiu i samopoczuciu - mówiła ekspert. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 01.10.2020

Godzina emisji: 06.30

kd

 

Czytaj także

Chcesz schudnąć? "Nie delektuj się zapachem"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 11:30
Wąchanie jedzenia przed spożyciem przyczynia się do wzrostu wagi - ostrzegają naukowcy z Uniwersytetu Kalifornia w Berkeley. Czy to znaczy, że powinniśmy jeść z zatkanym nosem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wysokoprzetworzona żywność przyczyną otyłości. Nie tylko kalorie!

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 09:25
Wzrost konsumpcji coraz bardziej przetworzonej żywności jest odpowiedzialny za rosnącą epidemię otyłości wśród Amerykanów. 
rozwiń zwiń