Lubisz się bać? Splat!FilmFest jest dla Ciebie

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 10:36
1 grudnia, po raz 6. startuje w Polsce największy festiwal nowego kina grozy, fantastyki, kina gatunkowego czyli Splat!FilmFest. Amerykański magazyn filmowy "Movie Maker Magazine" wyróżnił Splat! i uznał go za jeden z najlepszych 25 festiwali kina gatunkowego na świecie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Aleksandr Petrunovskyi/shutterstock

kino_shutter_1200_ Mr.Music.jpg
Polka scenografem najlepszego horroru roku

- Jeśli ktoś nie zna jeszcze kina gatunkowego, to Splat!FilmFest jest idealnym wydarzeniem żeby z takim kinem się zapoznać. Bardzo mocno stawiamy na różnorodność - mówi Monika Stolat, organizatorka imprezy. - W programie jest bardzo dużo horrorów, thrillerów, filmów wzbudzających emocje. Mamy filmy s-f, fantasy, czarne komedie, mroczne dramaty, filmy dokumentalne o kinie gatunkowym lub o ciekawych zjawiskach - wymienia. 


Posłuchaj
09:15 czwórka pierwsze słyszę 17.11.2020 festiwal.mp3 Na Splat!FilmFest zaprasza Monika Stolat, organizatorka wydarzenia (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Nie małym zaskoczeniem dla organizatorów i motywacją do pracy nad kolejną odsłoną imprezy było wyróżnienie od amerykańskiego magazynu. - To duża niespodzianka dla nas. To jest nagroda cykliczna, przyznawana dla różnych festiwali na całym świecie. Znaleźliśmy się tam w dobrym towarzystwie. Takie wyróżnienie daje motywacje i widać, że to, co robimy ma sens. Selekcja filmów jest bardzo dla nas ważna - podkreśla. 

Różnorodność i jakość

Zdarza się, że kino gatunkowe wkracza do mainstreamu. Monika Stolat zauważa jednak, że czasem są to obrazy bardzo dobre, zdarzają się jednak takie, na które nie warto na nie zwracać uwagi. Takich przykrych niespodzianek fani Splat! nie znajdą na festiwalu, o czym zapewnia organizatorka. 

2020 rok to dziwny i trudny czas. Splat!FilmFest, jak większość festiwali przenosi się do sieci. - W tym roku nie możemy spotkać się na żywo. Zawsze dbaliśmy o atmosferę i oprawę festiwalu - przyznaje gość Kamila Jasieńskiego. - Jednak widzę też potencjał w aktualnej sytuacji. Możemy dotrzeć do widzów w całej Polsce. Często nasi fani to osoby "obeznane" w internecie, więc dla nich to też jest bardzo fajna okazja, mogą oglądać nasze propozycje ze swej kanapy - dodaje. 

Zobacz także:

shutterstock horror strach 1200.jpg
Klasyka horrorów. Czego najbardziej lubimy się bać?

Wśród propozycji dokumentalnych ciekawie zapowiada się "Gwóźdź do trumny: Vampiro i wrestling". - Urzekł mnie tytuł tego filmów - przyznaje Monika Stolat. - Vampiro to bardzo ciekawa postać, legenda meksykańskiego wrestlingu, punk rockowy wojownik, bożyszcze nastolatek i kochający ojciec. To postać wyrazista i kolorowa - dodaje. 

- "Cicha rewolucja: Państwo, społeczeństwo i kanadyjski horror - to kino o kinie gatunkowym Kanady - wyjaśnia gość Czwórki. - Tam wydarzyło się dużo fajnych rzeczy np. produkcje słynnego Davida Cronenberga, czy współczesne kanadyjskie reżyserki, takie jak Siostry Soska, które nie przebierają w krwawych środkach - dodaje. 

By nie bać się za bardzo

Monika Stolat przyznaje, że już nie boi się na wielu filmach. Jeśli ktoś nie ma takiego doświadczenia jak ona, powinien omijać obraz "Post mortem", którego akcja rozgrywa się w 1918 roku, na Węgrzech, a jego głównym bohaterem jest Tomás, młody mężczyzna zajmujący się fotografią pośmiertną. - To horror ludowy, łączący współczesne sposoby straszenia - wyjaśnia ekspertka. - Film budzi wszystkie możliwe lęki. Jest tam zatrzęsienie duchów, śmierci, zmarłych. Bardzo straszny film - dodaje. 

POST MORTEM (2020) | Trailer | Splat!FilmFest/Splat!FilmFest

By się śmiać

W programie Splat!FilmFest nie zabraknie też klasyki kiczu i kampu, czyli filmu z niezależnego studia filmowego Troma. W tym roku zobaczymy "#Shakespeare's shitstorm". Monika Stolat przypomina, że reżyser tego obrazu dwa lata temu odwiedził Splat!. Organizatorka zwraca też uwagę na jedyną polską pełnometrażową produkcję, która będzie prezentowana na wydarzeniu. To "Zgniłe uszy" - mroczny dramat. 

ROTTEN EARS (2019) | Trailer | Splat!FilmFest/Splat!FilmFest

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński 

Gość: : Monika Stolat (organizatorka Splat!FilmFest)

Data emisji: 17.11.2020

Godzina emisji: 8.15

pj/kul

Czytaj także

James Dean zagra w filmie wojennym 64 lata po swojej śmierci

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 13:32
Po 64 latach od śmierci James Dean kolejny raz  pojawi się na dużym ekranie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Octopus Film Festival 2020. Święto kina pod patronatem Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 16:24
Na sześć dni Stocznia Gdańska i tereny AmberExpo zamienią się w wielkie kino. "Najbardziej nieokrzesany festiwal filmowy" powraca, a Czwórka objęła to wydarzenie swoim patronatem.
rozwiń zwiń