Posłuchaj, zanim wydasz debiutancką płytę

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 17:40
Powstał pierwszy przeznaczony dla artystów symulator finansowy służący do obliczania zysków ze streamingów i kontraktów płytowych podpisywanych z wytwórniami. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Nejron Photo

Posłuchaj
daniel walczak 1200.jpg
Producent muzyczny. "Człowiek, który stawia kropkę"

Menedżerka Grimes wyciąga rękę do debiutantów

Pomysłodawczynią tej inicjatywy jest Daouda Leonard - menedżerka wokalistki i producentki Grimes, której zależało na stworzeniu miejsca w internecie, w którym każdy początkujący artysta będzie mógł zapoznać się z regułami obowiązującymi w przemyśle muzycznym. - Pierwsza część jest nieco bardziej skomplikowana i dotyczy samej umowy z wytwórnią - opowiada Staś Bryś, dziennikarz muzyczny i redaktor Papaya.Rocks. - Druga część symulatora odpowiada za obliczenie zysków z serwisów streamingowych, a ponieważ to są naprawdę niskie sumy, to temat nadal budzi dużo emocji. 

Posłuchaj
04:16 [CZWORKA]Pierwsze slysze 18 listopad 2020 kontrakt.mp3 Jesteś młodym muzykiem i zamierzasz dołączyć do wytwórni? O tym powinieneś pamiętać (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Record Deal Simulator to jak dotąd jedyny rozbudowany kalkulator finansowy adresowany do artystów. Uwzględnia on koszty nagrania, kampanię marketingową, a także minimum gwarantowanego zarobku. - Wszystko to, co znajdziemy w kalkulatorze, jest zaprojektowane pod kątem amerykańskiego rynku, ale formy umów są dość uniwersalne - przekonuje rozmówca Małgorzaty Jakubowskiej.

Bartosz Dziedzic: żeby odnieść sukces, przydaje się bezczelność
brodka dziedzic pap 1200.jpg
https://www.polskieradio.pl/10/5370/Artykul/1725737,Bartosz-Dziedzic-zeby-odniesc-sukces-przydaje-sie-bezczelnosc

Amerykański sen i polska rzeczywistość

Jednym z pierwszych polskich artystów, który zdecydował się skorzystać z symulatora był wokalista zespołu Myasta. - Kalkulator operuje kwotami, które raczej nie mają przełożenia na polskie warunki. Przy moich założeniach wyliczył mi przychód brutto w wysokości 200 tysięcy złotych. To jest bardzo optymistyczna prognoza - śmieje się Michał Kowalski.

Zobacz także:

Potwierdza to współwłaściciel Agencji MC Music Kacper Twardowski. - Sumy, o których mówimy, występują przy gwiazdach największego formatu - wyjaśnia. - Na pewno na najwyższe zyski mogą dziś liczyć reprezentanci sceny hiphopowej, ale inaczej te obliczenia będą wyglądać na przykład w przypadku artystów folkowych - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Małgorzata Jakubowska

Data emisji: 18.11.2020

Godzina emisji: 6.20

kul


Czytaj także

Dub Pistols z nowym krążkiem "Addict". "Muzyka z pozytywną energią"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 22:01
Światło dzienne właśnie ujrzał kolejny album od Dub Pistols, zatytułowany "Addict". Na krążku znajdziemy jedenaście kawałków, pełnych pozytywnych emocji. Ale nie tylko. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dotyk" Renaty Lewandowskiej. Album, na który czekaliśmy 40 lat

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 12:20
Janis Joplin, Aretha Franklin, Loleatta Holloway - lista artystek, do których ją porównywano, była długa i imponująca. Gdyby śpiewała w Stanach Zjednoczonych, byłaby dziś gwiazdą soulu. Ale Renata Lewandowska swoje piosenki nagrywała w Polsce, pod koniec lat 70. A na ich premierę musiała czekać 40 lat.  
rozwiń zwiń