"To nie jest hip-hop" - jak rozmawiać o muzyce?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 14:50
- Wiele z historii, które usłyszałem były tak niesamowite, że wydawały się niemożliwe. A jednak wydarzyły się naprawdę - opowiada Jacek Baliński, współautor książki "To nie jest hip-hop. Rozmowy III".
Jacek Baliński i Bartosz Strowski - autorzy cyklu rozmów To nie jest hip-hop, dziennikarz Czwórki, muzyk Rau
Jacek Baliński i Bartosz Strowski - autorzy cyklu rozmów "To nie jest hip-hop", dziennikarz Czwórki, muzyk RauFoto: Martyna Ogonek/Czwórka

Posłuchaj także
czwórka to nie jest hip-hop dwa pr4 10.2019 1200.jpg
"To nie jest hip-hop. Rozmowy II". Rozmów z hip-hopowcami ciąg dalszy

Książka to zapisy rozmów Jacka Balińskiego i Bartka Strowskiego nie tylko z raperami z pierwszych stron gazet, ale także z producentami muzycznymi, czy DJ-ami. Autorzy starannie przygotowali się do każdego z wywiadów, a by zarejestrować niektóre rozmowy potrzebowali nawet kilku spotkań. Tak powstała blisko 350-stronicowa książka, na której treść składa się ponad 75 godzin nagrań.  - Pisząc poprzednie części byliśmy wręcz pewni, że kolejne nie powstaną. To okazało się dopiero po kilku miesiącach. Wyszło nam jednak na dobre, bo mieliśmy czas, by odpocząć i pracę zacząć na świeżo - wspominał Jacek Baliński. 

Posłuchaj
21:35 2020_12_03-08-14-46_Hiphop.mp3 O książce "To nie jest hip-hop. Rozmowy III" opowiada Jacek Baliński (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

vienio 1200.jpg
Biblioteka muzyka. Vienio i jego literacko-kulinarno-kosmiczne podróże

Trzecią część "To nie jest hip-hop" otwiera wywiad z producentem i raperem 600V. - Z całą pewnością stołeczny hip-hop bez niego wyglądałby inaczej - powiedział Jacek Baliński. - Jego wkład jest niezwykle istotny, ale dobór artystów do naszej publikacji to nie są "wyścigi". Na szczęście z takimi zarzutami nie spotkaliśmy się ani w przypadku tego artysty, ani w przypadku nikogo innego. 

Znalazł się też m.in. wywiad z Peją, który opowiada nie tylko o tym, jak dziś wygląda jego życie i kariera, ale także o początkach swojej muzycznej działalności, czyli o latach 90. - Gdy szykowałem się do tego wywiadu, narastało we mnie poczucie, że w kilka godzin nie "wyciągniemy" z niego wszystkiego, bo jego biografia jest zbyt obszerna - tłumaczył gość Czwórki. - To historie niezwykłe, na przykład Peja przez lata długie lata nie mógł grać w Trójmieście, gdzie były animozje między sympatykami klubów piłkarskich. 

Czytaj także:


Arek Kłusowski 1200.jpg
Biblioteka Muzyka. Arek Kłusowski - co czyta znamienity tekściarz?

Podobnie było podczas rozmowy z Kubą Knapem, która - jak tłumaczył Jacek Balicki - była bardzo osobista. - To młody artysta, który zdążył jednak przejść bardzo długą drogę, naznaczoną wzlotami i upadkami - wspominał Jacek Balicki. - Spotkaliśmy się na Kaszubach, więc obok arcyciekawych historii były tam piękne okoliczności przyrody. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Jacek Baliński (pomysłodawca i współautor książki "To nie jest hip-hop. Rozmowy")

Data emisji: 03.12.2020

Godzina emisji: 8.15

kd

Czytaj także

Pisarze i ich księgarnie. Co znajdziemy w "Beastly Books"?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 11:00
George R.R. Martin dołączył do grona pisarzy, którzy posiadają własne księgarnie. Autor sagi "Pieśń lodu i ognia" otworzył sklep o nazwie "Beastly Books".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Christopher Nolan wykorzystuje siłę "Fortnite'a"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 10:56
Nie w kinie, nie w telewizji, ale w grze wideo swoją premierę miała zapowiedź najnowszego filmu "Tenet" Christophera Nolana. 
rozwiń zwiń