Pisarze i ich księgarnie. Co znajdziemy w "Beastly Books"?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 11:00
George R.R. Martin dołączył do grona pisarzy, którzy posiadają własne księgarnie. Autor sagi "Pieśń lodu i ognia" otworzył sklep o nazwie "Beastly Books".
Audio
  • Robert Ziębiński, pisarz i dziennikarz opowiada o księgarni George'a Martina (Pierwsze słyszę/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/Bonnybbx/dom. publiczna

Nazwa księgarni inspirowana jest filmem Jeana Cocteau pt. "Piękna i bestia" oraz serialem telewizyjnym pod tym samym tytułem, przy którym George R. R Martin pracował. Sklep mieści się w Santa Fe, w stanie New Mexico. - George R.R. Martin jest dzieckiem kontrkultury - mówi Robert Ziębiński, pisarz i dziennikarz. - Ma własne kino, w którym repertuar jest mocno oldschoolowy i stary. Obok niego kupił księgarnię, która jest też hołdem dla miejsc, których już nie ma - można tu wejść, posiedzieć, poczytać, wypić kawę, zjeść ciastko, posłuchać kogoś, kto opowiada mądre historie - dodaje. 

George R.R. Martin Lubi wszelkie aktywności związane z uprawianiem i propagowaniem kultury w stylu lat 60. Robert Ziębiński

George R.R. Martin kojarzony jest przede wszystkim z "Grą o tron", ale warto wiedzieć, że jest pisarzem o szerokich horyzontach i zainteresowaniach. Robert Ziębiński jest przekonany, że w "Beastly Books" znajdziemy szeroki katalog literatury. Więcej na ten temat w materiale Małgorzaty Jakubowskiej. 

George R.R. Martin nie jest jedynym pisarzem, który prowadzi swoją księgarnie. Od 1953 roku w San Francisco swój sklep z książkami ma poeta Lawrence Ferlinghetti.  

W niewielkim miasteczku Archer City wyjątkowy antykwariat prowadzi Larry McMurtry, autor nagrodzonej Pulitzerem powieści "Na południe od Brazos", "Czułych słówek" i "Ostatniego seansu filmowego" czy nagrodzonego Oscarem scenariusza do filmu "Tajemnica Brokeback Mountain".

Wspomniani pisarze podchodzą do prowadzenia księgarń z wielką pasją, bardzo lubią handel książkami. Trochę inne stanowisko prezentują: Emma Straub (autorka "Lata na Majorce"), która zdecydowała się na otwarcie księgarni gdy jej ulubiona została zamknięta, czy Ann Patchett ("Belcanto" i "Stanu zdumienia"), która własny sklep z książkami otworzyła, gdy w jej mieście, Nashville, zamknięto ostatnią niezależną księgarnię. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Małgorzata Jakubowska

Data emisji: 2.01.2020

Godzina emisji: 7.14

pj/kd


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GrubSon rusza w sentymentalną trasę koncertową

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 10:00
"Sentymentalnie Tour" to wydarzenie przedstawiające utwory GrubSona w wyjątkowej oprawie muzycznej. Jak się słucha tego muzyka w sali pełnej krzesełek?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Malcolm XD: "Pastrami" dedykuję emerytom i nerdom

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 13:50
13 listopada ukazała się nowa książka twórcy internetowego i autora "Emigracji". - "Pastrami" to zbiór past, które w większości były już dostępne wcześniej w różnych miejscach w internecie - tłumaczy Malcolm XD. - Ale jest też content bonusowy, ilustracje oraz wprowadzenie od uznanych literatów, z którymi się "zaziomowałem". 
rozwiń zwiń