Dieta ketogeniczna nie oznacza życia bez carbonary

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 10:00
Ewelina Podraz-Siama na diecie ketogenicznej, w stanie ketozy, funkcjonuje od 5 lat. Swoim doświadczeniem i pomysłami na przepisy dzieli się z tymi, którzy chcą wejść w "świat bez węglowodanów".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/BONDART PHOTOGRAPHY
shutterstock warzywa 1200.jpg
Ogólnopolski Tydzień Wege. Nie tylko dla tych przekonanych

5 maja ukazała się druga książka Eweliny Podraz-Siamy "Kuchnie świata w wersji keto", ale pomysłami na przeróżne dania autorka dzieli się też na swoim blogu. Potocznie uznaje się, że dieta ketogeniczna to dieta bez ziemniaków, makaronu, ryżu i chleba, ale tajemnica leży głębiej. 

- Dieta keto to dieta, w której ograniczamy liczbę spożywanych węglowodanów na korzyść tłuszczów. Dzięki temu nasz organizm może funkcjonować w stanie ketozy, czyli czerpać energię nie z glukozy, cukru, ale z ciał ketonowych, które powstają z tłuszczy - wyjaśnia gość Kamila Jasieńskiego. - Jest to dieta eliminacyjna, wymaga jedzenia dużej ilości warzyw, żeby przyswajać witaminy, nie jest też oparta wyłącznie o mięso. Jest w niej bardzo dużo warzyw. Ja zdecydowałam się na tę dietę, bo jestem insulinooporna, mam problem z gospodarką cukrową, a dieta poprawiła moje funkcjonowanie - dodaje. 


Posłuchaj
10:28 czwórka pierwsze słyszę 18.05.2021 keto.mp3 Czym jest dieta ketogeniczna i dlaczego warto się na nią decydować pod opieką dietetyka (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Ewelina Podraz-Siama zwraca uwagę, że nasz organizm, żeby przejść w stan ketozy, potrzebuje czasu i adaptacji. - Aby w pełni czerpać energię z tłuszczy, potrzebne jest około 30 dni adaptacji. Wtedy ta dieta musi być dosyć restrykcyjna, liczba spożywanych węglowodanów o wiele niższa niż po tym okresie, żeby organizm przystosował się do czerpania energii z ciał ketonowych - wyjaśnia. - W przypadku niektórych przepisów, które proponuję w książce "Kuchnie świata w wersji keto", zdarza się, że nie są one odpowiednie na start. Na przykład pad thai zawiera sporo warzyw, orzeszki ziemne, sos słodko-ostry - dodaje. 


W diecie ketogenicznej unika się też warzyw i owoców, które są bogate w węglowodany i skrobię. - Banany mają w sobie dużo cukru, cytrusy można włączać w dietę, ale po okresie adaptacji - wymienia gość Czwórki. - Na samym początku je się niemal wyłącznie owoce jagodowe, to główne owoce w tej diecie. Należy uważać też na mango, ziemniaki czy marchewkę - dodaje. 

Uważa się, że przechodząc na dietę ketogeniczną musimy zrezygnować z wielu przysmaków. Ewelina Podraz-Siama udowadnia, że jest inaczej, bo chleb możemy przygotować z jajek i twarogu, makaron - z mozzarelli, a do carbonary świetnie nada się makaron przygotowany z cukinii. Specjalistka od keto diety zdradza też, że zdarza się jej zjeść pizze czy kromkę chleba, coś, co nie wpisuje się w wymogi diety ketogenicznej.


Warzywa 1200 ok.jpg
Klimatarianizm. Dieta, która może pomóc Ziemi

Wejście w świat keto diety dla wielu może być wyzwaniem, a nawet łączyć się z pewnymi dolegliwościami. Z tego względu gość Czwórki poleca pozostawać pod opieką dietetyka, szczególnie w okresie adaptacji. 


- Na początku występuje pewien dyskomfort, ale też np. objawy nazywane ketogrypą. W diecie ograniczamy cukier, węglowodany, nasz organizm przechodzi przez zmiany podobne do syndromu odstawienia - wyjaśnia. - W pierwszych tygodniach pojawiają się ból głowy, dreszcze. Ciało przyzwyczaja się do czerpania energii z ciał ketonowych. Możemy być osłabieni - dodaje. - Pewne objawy są normalne, ale ketozę należy rozpoczynać z dietetykiem - podkreśla. 

***

Tytuł audycji: "Pierwsze słyszę"

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Ewelina Podraz-Siama (autorka książki "Dieta Keto. Najlepsze przepisy")

Data emisji: 18.05.2021

Godzina emisji: 8.16

pj

Czytaj także

Chcesz schudnąć? Jedz makaron - nowe badania z USA

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 12:32
To świetna wiadomość dla wszystkich miłośników makaronu. Choć danie to nie cieszy się dobrą opinią wśród osób dbających o linię, naukowcy przekonują, że niesłusznie. Makaronu można, a nawet trzeba jeść całkiem sporo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie superfoods. Dlaczego warto sięgać po lokalną żywność?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 17:45
Kasze, żurawina, siemię lniane - to polskie superfoods. Produkty bardzo zdrowe, zawierające nierzadko więcej mikroelementów i witamin niż ich zagraniczne odpowiedniki. 
rozwiń zwiń