Klimatarianizm. Dieta, która może pomóc Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 10:26
Klimatarianizm to coraz bardziej popularna dieta, której celem jest zatrzymanie zmian klimatycznych. Jej zwolennicy wybierają m.in. produkty lokalne, bo liczy się w niej przede wszystkim to, jaki ślad węglowy pozostawia produkt, który kupujemy.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Stock-Asso

shutterstock student praca zakupy 1200.jpg
Praca sezonowa 2020. Gdzie szukać zatrudnienia na wakacje?

Jedna z amerykańskich restauracji Just Salad postanowiła wprowadzić menu, w którym znajdą się informacje o śladzie węglowym danej potrawy. Specjaliści mają nadzieję, że dzięki temu goście będą wybierać dania bardziej przyjazne dla naszej planety. Zwolennicy klimatarianizmu podczas zakupów kierują się sezonowością produktów, stawiają m.in. na wybór drobiu i wieprzowiny zamiast wołowiny i baraniny, aby ograniczyć emisję gazów i zużywanie każdej części produktu, na przykład ogryzków, zgodnie z zasadami "zero waste". Rezygnacja z plastiku i ograniczanie wszelkimi sposobami śladu węglowego to także zalecenia dla klimatarian.

Posłuchaj
03:58 2020_07_14-08-16-24_CZWÓRKA_Pierwsze słyszę.mp3 Klimatarianizm - na czym polega dieta bezpieczna dla Ziemi? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

shutterstock_żywność etykieta 1200.jpg
Dieta "clean eating" podbija Stany, ale nie jest nowością

- Wiele osób porównuje, a nawet myli klimatarianizm z dietą wegańską, a niesłusznie - mówi dietetyk Magdalena Czyrynda-Koleda. - W przypadku wegetarianizmu można używać produktów bardzo wysoko przetworzonych, które pozostawiają ślad węglowy, a klimatarianizm to szersze spojrzenie: także na opakowanie, odnawialne źródła energii i mniejsze zużycie wody.

Czytaj także:

Choć piramida żywieniowa klimatarian różni się nieco od tej tradycyjnej, to jak przekonywała ekspert, dieta ta nie jest niezdrowa. - Szczeble piramidy zostały odwrócone, ale tylko częściowo. W obu przypadkach podstawę wciąż stanowią warzywa i owoce, potem są produkty pszenne - wymieniała Magdalena Czyrynda-Koleda. - Środek piramidy w klimatarianizmie zajmują orzechy i rośliny strączkowe, na samej górze pojawiają się jaja i produkty mleczne, a potem mięso czerwone. W tradycyjnej piramidzie te orzechy i tłuszcze są na samej górze.

Z tego powodu klimatarianie powinni ograniczyć spożycie kawy czy czekolady. - Produkty te oznaczają dość duży ślad węglowy, który wiąże się z produkcją - mówiła ekspert. Jak podkreślała, warto więc podejść mądrze do tematu diety. - Dbajmy o siebie, a także dzięki temu o naszą planetę - tłumaczyła w rozmowie z Martyną Ogonek

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 14.07.2019

Godzina emisji: 8.17

kd

Czytaj także

Chcesz schudnąć? "Nie delektuj się zapachem"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 11:30
Wąchanie jedzenia przed spożyciem przyczynia się do wzrostu wagi - ostrzegają naukowcy z Uniwersytetu Kalifornia w Berkeley. Czy to znaczy, że powinniśmy jeść z zatkanym nosem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co łączy awokado i kartele narkotykowe?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 10:18
Awokado jest jednym z najpopularniejszych owoców na świecie. Jednak coraz więcej brytyjskich kawiarni odmawia jego podawania. Dlaczego?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy weganizm uratuje planetę?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 10:39
Kanada, Nowa Zelandia, Holandia i Australia zawarły Vegan World Alliance. Będą promować weganizm na całym świecie.
rozwiń zwiń