Haruki Murakami. "Pisarz, który tworzy bohaterów uniwersalnych"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 13:01
- Kwintesencją jego twórczości jest to, że poprzez wydarzenia na granicy snu, jawy, rzeczywistości i marzeń, pokazuje bohaterów, z którymi moglibyśmy się utożsamiać - mówiła w Czwórce Kinga Michalska.
Haruki Murakami
Haruki Murakami Foto: PAP/Photoshot

shutterstock_czytanie 1200.jpg
Książki na święta, pod choinkę i pod koc

"Przygoda z owcą", "Kronika ptaka nakręcacza", "Zawód - powieściopisarz" -  to tytuły bestsellerów, których autorem jest Haruki Murakami. - Pisarz woli tworzyć nocą, ceni sportowy tryb życia i podkreśla, że warto nad sobą wciąż pracować - mówiła Kinga Michalska w Czwórce. Jego kariera literacka rozpoczęła się dopiero w wieku 37 lat i jak podkreślała gość Czwórki, "to nie był człowiek od początku przekonany, że chce zostać pisarzem". - Murakami studiował teatrologię i pisanie scenariuszy, ale jego późny debiut pozwolił mu świadomie od początku kierować swoją karierą - podkreślała gość Czwórki. 

Posłuchaj
10:21 Czwórka/Stacja Kultura - Murakami 12.11.2021.mp3 Haruki Murakami - o twórczości pisarza opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka) 

Już debiutancką powieść "Słuchaj pieśni wiatru" Haruki Murakami wysłał na konkurs, w którym zdobył pierwsze miejsce. - Wciąż jednak, mimo prób literackich, prowadził wraz z żoną klub jazzowy - mówiła Kinga Michalska. Pierwszym "poważnym" sukcesem pisarza była jednak powieść "Przygoda z owcą". - Postanowił napisać ją po tym, jak usłyszał od jednej z japońskich pisarek krytykę swojej poprzedniej książki - opowiadała gość Czwórki. 

czytanie książka 1200 free
Historia Audrey Hepburn czy opowieści o duchach?

Czytaj także:

Jak opowiadała Kinga Michalska, Haruki Murakami łączy w swojej twórczości kulturę Zachodu z japońską mentalnością i charakterystycznym magicznym realizmem. - "Kronika ptaka nakręcacza", chyba najbardziej znana książka Murakamiego, to pozornie bardzo prosta historia człowieka, który rezygnuje z pracy, potem porzuca go żona, a wreszcie ucieka mu kot. Życie traci dla niego sens i wyrusza on na poszukiwanie pupila. Pod wpływem wydarzeń bohater staje się innym człowiekiem - mówiła Kinga Michalska. 

Proste słowa i jasne metafory - to według Murakamiego podstawa zawodu pisarza Kinga Michalska

Czytaj także:

Jak tłumaczyła Haruki Murakami pokazuje w swoich książkach wartości "bliskie każdemu czytelnikowi". Jak opowiadała, oprócz pisarstwa, Murakami jest także tłumaczem z języka angielskiego, przekładał dzieła takich twórców jak John Irving czy Truman Capote.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 12.01.2020

Godzina emisji: 11.35

kd

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki: Etgar Keret - "Usterka na skraju galaktyki"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 13:47
"Usterka na skraju galaktyki" to najnowszy zbiór opowiadań znanego izraelskiego pisarza Etgara Kereta, zwanego mistrzem krótkiej formy. 
rozwiń zwiń