Papcia Chmiela wyobraźnia niosła daleko

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 11:21
28 stycznia ukaże się najnowszy komiks Papcia Chmiela, autor bardzo czekał na jego wydanie, tytuł dzieła to "Tytus, Romek i A'Tomek pomagają księciu Mieszkowi ochrzcić Polskę, z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani". 
Okładka komiksu
Okładka komiksuFoto: mat.pras.

shutterstock papcio chmiel 1200.jpg
Henryk Chmielewski we wspomnieniach. "Mówiliśmy do niego Papciu"

Henryk Jerzy Chmielewski był jednym z najbardziej znanych i cenionych rysowników komiksu w naszym kraju. Odszedł zaledwie kilka dni przed premierą swego najnowszego dzieła. Artysta do swych ostatnich dni pracował nad nowymi historiami. "Tytus, Romek i A'Tomek pomagają księciu Mieszkowi ochrzcić Polskę" to najnowszy i ostatni album, który został stworzony przez Papcia Chmiela. 


Posłuchaj
03:59 czwórka pierwsze słyszę 25.01.2021.mp3 O Papciu Chmielu i jego najnowszym komiksie opowiada Tomasz Woyda z Wydawnictwa Prószyński (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Na pewno ten ostatni album historyczny najwięcej kłopotów sprawił Papciowi, który miał już mniej sił, słabo widział, miał kondycję słabszą, ale dzielnie mobilizował się i kontynuował tę pracę - mówi Tomasz Woyda z wydawnictwa Prószyński. - Gdzieś koło grudnia zakończył ostatni rysunek tzw. planszę. On sygnalizował, że ma ogromną chęć dożyć wydania tego albumu. Przykro mi jest, że minęliśmy się z Papciem o te parę dni - dodaje. 


Plansza z komiksu "Tytus, Romek i A'Tomek pomagają księciu Mieszkowi ochrzcić Polskę"/mat.pras. Plansza z komiksu "Tytus, Romek i A'Tomek pomagają księciu Mieszkowi ochrzcić Polskę"/mat.pras.

Najnowsza powieść obrazkowa to przygody Tytusa, Romka i A'Tomka przy boku Mieszka I. Cała akcja opisana w komiksie ma doprowadzić do chrztu Polski. - Papcio wszystkie tematy historyczne najpierw sobie wymyślał, a potem bardzo narzekał, że nie ma materiałów - wspomina wydawca mistrza komiksu. - Dzielnie je zdobywał, szukał, w internecie poruszał się bardzo sprawnie. Nawet szukał opracowań historycznych o strojach ówczesnych wojów, chłopów, żeby rysunek był dobry i wiarygodny - dodaje. 

W albumach historycznych stworzonych przez Papcia Chmiela mieliśmy okazję wspólnie z bohaterami poznać historię Polski i śledzić losy Polaków. - W przygodach trójki bohaterów są rzeczy historyczne i niestworzone - jak to u Papcia zwykle bywało - wyobraźnia niosła go daleko. Taki był urok Papcia.  - podkreśla rozmówca Mateusza Kulika. - Przygody w tym albumie będą i zabawne, i historycznie potwierdzone. Pojawią się tu i Amazonki i święta pogańskie. Dzieje się dużo, warto mieć taką pamiątkę po papciu, jego ostatnie dzieło - dodaje. 


Plansza z komiksu "Tytus, Romek i A'Tomek pomagają księciu Mieszkowi ochrzcić Polskę"/mat.pras. Plansza z komiksu "Tytus, Romek i A'Tomek pomagają księciu Mieszkowi ochrzcić Polskę"/mat.pras.

- Mnie zastanawia, jak można w takim wieku, w takiej kondycji jak Henryk Chmielewski mieć taki dystans do wszystkiego, takie poczucie humoru, to było niesamowite - podkreśla Tomasz Woyda. - Zawsze mnie to zastanawiało, że on jest bardziej żywotny i wesoły, niż ja bywałem i wielu ludzi, których znam - dodaje. 

Zobacz także:

Wydawnictwo Prószyński dołożyło wszelkich starań, by premiera komiksu odbyła się jak najszybciej. Fani Tytusa będą mogli sięgnąć po komiks 28 stycznia. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 25.01.2021

Godzina emisji: 6.16

pj

Czytaj także

Chcesz zadzwonić do Iron Mana?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 08:40
Iron Man to od lat ikona Marvela. Przygotowując siódmy numer komiksu "Thor" producenci zdecydowali się udostępnić numer telefonu do kultowego bohatera. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Komiksów w wersji cyber - na czas pandemii

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 12:40
31. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier odbędzie się w wersji cyfrowej. - Ta edycja to prawie 25 godzin znakomitych rozmów, wywiadów, pokazów sztuki komiksowej czy wypowiedzi związanych z grami komputerowymi - zapowiada Piotr Kasiński, współorganizator imprezy. 
rozwiń zwiń