Stephen King. Jak w karierze pomogły mu kobiety

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 13:01
Steven King jest jednym z najlepiej sprzedających się pisarzy w historii, a niewiele brakowało, by jego pierwsza powieść "Carrie" wylądowała w śmietniku. - Można powiedzieć, że w karierze pomogły mu dwie kobiety: matka i żona - mówiła Kinga Michalska. 
Stephen King, jego żona Tabhita i syn Owen
Stephen King, jego żona Tabhita i syn Owen Foto: PAP

shutterstock_czytanie 1200.jpg
Książki na święta, pod choinkę i pod koc

"Zielona mila", "Miasteczko Salem", Dzieci kukurydzy", "Lśnienie", "Kosiarz umysłów" - to tylko niektóre z książek amerykańskiego pisarza. Powieści Stephena Kinga rozeszły się łącznie w nakładzie 350 mln egzemplarzy, a wiele z tytułów zostało zekranizowanych. 

Posłuchaj
10:55 Czwórka/Stacja Kultura Michalska 5.01.2021.mp3 Kinga Michalska opowiada o życiu i literaturze Stephena Kinga (Stacja Kultura/Czwórka) 

Znakomity pisarz zaczynał swą przygodę z literaturą bardzo wcześnie. - Namówiła go matka, która podarowała mu pod choinę maszynę do pisania, swoje pierwsze opowiadanie King stworzył w 1960 roku - mówiła Kinga Michalska. - Wysłał je do wydawcy i nie dostał odpowiedzi. Pisał wraz z bratem do niewielkiej gazety, którą razem wydawali - opowiadała gość Czwórki. Pisał podczas studiów na anglistyce, ale rozwinął swoją karierę dopiero po 1970 roku, gdy je skończył. - Pisanie łączył z pracą w takich miejscach, jak pralnia. Nie poddawał się, a - jak śmiała się potem w wywiadach jego żona - gdy trudno im było wiązać koniec z końcem, wymyślał "kolejnego potwora" - opowiadała Kinga Michalska.

czytanie książka 1200 free
Historia Audrey Hepburn czy opowieści o duchach?

Czytaj także:

Jak opowiadała pierwsza powieść Stephena Kinga, czyli "Carrie" - historia młodej dziewczyny o paranormalnych zdolnościach - wylądowała w koszu na śmieci. - Wyjęła ją stamtąd jego żona i zachęciła go do publikacji - można więc powiedzieć, że w karierze pomogły mu kobiety. Pierwsze wydanie kosztowało 2,5 tys. dolarów, a kolejne już opublikowano za 400 tys. dolarów - wyliczała gość Czwórki. - To pokazuje jak rosła wartość pracy Stephena Kinga.  

Czytaj także:

Stephen King publikował nie tylko pod własnym nazwiskiem. - Richard Bachmann to jego alter ego. Przyjął to nazwisko w latach 70. ubiegłego wieku - mówiła Kinga Michalska. - Wydawał książki rok po roku, ale chciał pisać jeszcze więcej. Miał też sporo rękopisów, dlatego wymyślił Bachmanna. Stworzył mu całą biografię, którą publikowano na okładce jego książek. Publikował niewydane dotąd rzeczy - opowiadała. - Zdemaskował go pewien nadgorliwy bibliotekarz, który doliczył się tego na podstawie rachunków. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 05.01.2020

Godzina emisji: 11:40

kd

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki: Etgar Keret - "Usterka na skraju galaktyki"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 13:47
"Usterka na skraju galaktyki" to najnowszy zbiór opowiadań znanego izraelskiego pisarza Etgara Kereta, zwanego mistrzem krótkiej formy. 
rozwiń zwiń