Pociągiem nad Adriatyk? Czesi już tak jeżdżą

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 08:57
Doświadczenie pandemiczne sprawiło, że kolej rzuca wyzwanie liniom lotniczym, tworzy nowe międzynarodowe połączenia. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ olrat

lotnisko free 1200.jpg
Wakacje za granicą? Obostrzenia i zasady sprawdzaj codziennie

Na tory pasażerów mają przyciągać przede wszystkim atrakcyjne ceny biletów i chęć ograniczenia śladu węglowego. 


Posłuchaj
02:59 czwórka pierwsze słyszę 29.06.2021 pociąg.mp3 Czy pociągi wyprą samoloty w połączeniach międzynarodowych? (Czwórka/Pierwsze słyszę)

 

W ubiegłym roku czeskie linie kolejowe, Regio Jet, uruchomiły kolejowe nocne połączenia międzynarodowe. Ich popularność okazała się tak duża, że przewoźnik musiał podwoić częstotliwość kursów.

- Ten pomysł okazał się wielkim sukcesem właśnie w czasach pandemii, kiedy samoloty przestały latać, ludzie pchali się, wyczekiwali na wolne bilety, czekali na wolne miejscówki, bo chcieli jechać nad ciepłe morze - mówi Jakub Majewski z Fundacji Pro Kolej. 

Z podobnych pociągów już niedługo najprawdopodobniej będą mogli skorzystać Polacy. W grudniu przyszłego roku czeski Regio Jet chce uruchomić pociąg z Warszawy do austriackiego Tyrolu. - Polacy chętnie jeżdżą na narty do Austrii, czemu nie mogą robić tego pociągiem? - pyta retorycznie rozmówca Błażeja Prośniewskiego. - Być może z Krakowa czy Katowic powstaną też połączenia z Chorwacją - dodaje. 

Posłuchaj także:


koleje dolnośląskie free shutter 1200.jpg
"Opóźnienie może ulec zmianie". Podróż po marzenia

Pociągi mogą stać się atrakcyjną alternatywą dla samolotów. To jednak, jak mówi Michał Bajm, ekspert do spraw transportu z Instytutu Sobieskiego, całkowicie połączeń lotniczych nie wyeliminuje. - Kolej raczej nie zastąpi w połączeniach międzynarodowych lotnictwa, ale może zdobyć całkiem niezły udział w rynku w wysokości kilku, kilkunastu procent w rynku podróżnych - wyjaśnia. 

Samolot zwykle zabiera na pokład 150-200 pasażerów. Pociąg nocny może zabrać nawet 600 osób. 

Rozwiązaniom kolejowym z pewnością sprzyjają: rosnąca świadomość ekologiczna i wyzwania związane z ociepleniem klimatycznym. Już dziś kolej w większości zasilana jest energią z odnawialnych źródeł. Emisja śladu węglowego podczas podróży pociągiem z Paryża do Rzymu, jest o 23 razy mniejsza niż podczas pokonywania tego dystansu samolotem, jak chwali się tamtejszy przewoźnik.  

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Błażej Prośniewski

Data emisji: 29.06.2021

Godzina emisji: 07.19

pj

Czytaj także

Ubezpieczenie dla miłośników jednośladów. Ochrona przed wydatkami

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 11:31
Jada na rowerze czy hulajnodze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Teraz to już nie tylko forma rekreacji i spędzania wolnego czasu, ale też środek komunikacji. 
rozwiń zwiń