Ubezpieczenie dla miłośników jednośladów. Ochrona przed wydatkami

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 11:31
Jada na rowerze czy hulajnodze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Teraz to już nie tylko forma rekreacji i spędzania wolnego czasu, ale też środek komunikacji. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: aerogondo2/Shutterstock.com
opalanie plaża 1200.jpg
Dieta przed opalaniem. Czy to ważne?

Rezygnujemy z aut, autobusów i tramwajów, a wybieramy hulajnogi i rowery. Jak wynika z drugiej edycji badania Nationale Nederlanden, Polacy chętnie wybierają jednoślady, aż 87 procent z nas z nich korzysta. Niestety jedynie 1/3 z nas zapewnia sobie ochronę w postaci ubezpieczenia. 


Posłuchaj
02:37 czwórka pierwsze słyszę 22.06.2021.mp3 Jakie ubezpieczenie dla miłośników jednośladów? (Czwórka/Pierwsze słyszę)

 
Takie ubezpieczenia nie są obowiązkowe, ale jak przekonują eksperci, powinny stać się dla nas standardem. 

- Posiadając taką polisę, zapewniamy sobie ochronę naszego zdrowia i portfela - mówi Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń. - Oprócz ubezpieczenia własnego sprzętu, czyli np. roweru, bo hulajnogi często wypożyczamy, są ubezpieczenia, o których powinni pomyśleć wszyscy, którzy jednośladów używają. To dwa rodzaje ubezpieczeń:

  • ubezpieczanie OC w życiu prywatnym - chroni przed szkodami wyrządzonymi innym osobom
  • ubezpieczenie NNW - chroni nas finansowo, kiedy to nam się coś stanie

Posłuchaj także:

Koszty takich ubezpieczeń nie są wysokie, a polisy mogą nas uchronić przed dużymi wydatkami. Marcin Broda, redaktor naczelny portalu Dziennik Ubezpieczeniowy, szacuje, że te ewentualne wydatki mogą sięgać nawet 30 tysięcy złotych. - W razie potrącenia kogoś podczas jazdy, uszkodzenia mienia, które znajdowało się w okolicy, trzeba ponosić odpowiedzialność, będziemy płacić za takie szkody - wyjaśnia. - Będąc ubezpieczonym, te koszty pokryje ubezpieczenie. 

Takie polisy możemy wykupić przy okazji ubezpieczania mieszkania, czasem są w pakiecie, czasem trzeba dopłacić. Warto pamiętać, że ubezpieczenia pomagają nam w razie wypadku, ale też w przypadku kradzieży naszego jednośladu. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Błażej Prośniewski

Data emisji: 22.06.2021

Godzina emisji: 7.17

pj

Czytaj także

Bezpieczny rowerzysta, kierowca i pieszy na drodze - jak to osiągnąć?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 13:54
249 rowerzystów zginęło na polskich drogach w 2020 roku. - Mimo niższej liczby wypadków niż rok wcześniej - co jest spowodowane lockdownem - ofiar było więcej - mówił Michał Zieliński, pomysłodawca i organizator kampanii "Czas na bezpieczny rower".
rozwiń zwiń