Dieta przed opalaniem. Czy to ważne?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 16:40
Jak przygotować się do opalania? Porad jest wiele: kremy, filtry, nawilżanie - a co z dietą? Podobno odpowiednia dieta bogata w antyoksydanty i przeciwutleniacze może pomóc. Sprawdzamy, czy przed okresem wakacyjnym powinniśmy szczególnie podejść do naszej diety, by opalać się ładniej, szybciej i zdrowiej.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Kzenon/Shutterstock
łąka dziewczyna relaks szczescie 1200.jpg
Bez oddychania nie ma sportu. Jak robić to prawidłowo?

- Nie należy przesadzać z opalaniem, bo nie jest ono zdrowe i przyśpiesza proces starzenia się skóry i organizmu. Jeżeli chcemy spowolnić jej starzenie się, powinniśmy spożywać antyutleniacze, czyli antyoksydanty, które niwelują wolne rodniki. To przede wszystkim wszelkiego rodzaju karoteny, które również przyśpieszają opalanie - mówi dietetyk dr Hanna Stolińska. - Znajdziemy je w takich produktach jak marchew, morele, brokuły, szpinak, sałata, pomidory, dynia, czerwona papryka, morele i brzoskwinie. - Żeby beta-karoten lepiej się wchłaniał, dobrze spożywać go z tłuszczem, można więc sałatki pokropić oliwą czy olejem - radzi specjalistka. - Można też łączyć z warzywami takie produkty jak orzechy, pestki, nasiona, oliwki. Awokado też jest doskonałym źródłem tłuszczu.

Posłuchaj
03:32 Czwórka/Dajesz Rade - dietetyk o opalaniu. 06.02.2021.mp3 Dietetyczna dr Hanna Stolińska radzi jaką dietę stosować przed opalaniem (Dajesz Radę/Czwórka)

Antyoksydanty to również witamina C, która znajduje się w surowych warzywach i owocach, ale również warto przyjmować selen, który znajduje się w pełnoziarnistych produktach zbożowych i w roślinach strączkowych. - Tak naprawdę nasza dieta powinna być zielona - radzi gość Czwórki. - Dobrze zwrócić uwagę na oleje, które są bogate w kwasy Omega 3 i przeciwutleniacze, takie jak olej lniany, olej rzepakowy, olej z ostropestu, czarnuszki czy wiesiołka - to są oleje, które zregenerują naszą skórę.


pandemia koronawirus podróż lotnisko shutter 1200 DimaBerlin.jpg
Lato 2021. Dokąd pojedziemy na wakacje?

Posłuchaj także:

Na ochronę skóry przed szokiem słonecznym dobrze działają suplementy, jak beta-karoten, likopen, polifenole. - To substancje o dobrze udowodnionym działaniu ochronnym, które zmniejszają uszkodzenia posłoneczne i stany zapalne wywołane przez ekspozycję na ultrafiolet - mówi dermatolog dr Dorota Nowicka. - Jednak taka suplementacja wymaga dłuższego czasu. Przygotowując się do ekspozycji słonecznych, warto pomyśleć o nowo rozpoznanych u nas chorobach, niektóre z nich mogą się nasilać pod wpływem słońca. Z reguły lekarze mówią o takich przeciwskazaniach. Warto też zwrócić uwagę na nowo włączone leki, lub takie, które bierzemy bez recepty. Na przykład niesterydowe leki przeciwzapalne często kolidują z ekspozycją na słońce. Więc jeżeli coś przyjmujemy, to dobrze pod tym kątem przeczytać ulotkę. 

Posłuchaj
10:54 Czwórka/ Dajesz rade - opalanie 02.06.2021.mp3 Z dermatolog dr Dorotą Nowicką rozmawiamy o zdrowych sposobach na opalanie (Dajesz Radę/Czwórka)

Na dłuższe leżenie na plaży możemy przygotować się poprzez wcześniejsze parominutowe sesje słoneczne. Stopniowo wytworzona melanina sprawi, że delikatnie się opalimy, wtedy ryzyko oparzenia będzie mniejsze. - Zawsze jednak należy stosować filtry, które powinny być dopasowane do rodzaju skóry - radzi dermatolog. - Zwracajmy uwagę nie tylko na SPF, czyli numerek mówiący o ochronie przed UVB, którym głównie się przejmujemy, ale również powinno być oznaczenie ochrony przed UVA, a także przed światłem widzialnym. Więc starajmy się dobierać filtry o jak najszerszej ochronie.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziMarta Hoppe

Gość: dr Hanna Stolińska (dietetyk), dr Dorota Nowicka (Klinika Dermatologii i Wenerologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 02.06.2021

Godz. emisji: 14.09

aw/pj

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sposoby na pyszną kawę mrożoną. Idealna na ciepłe dni!

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 13:40
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. W Czwórce przyrządzamy ją na zimno, m.in lodami. 
rozwiń zwiń