"Rój " - pierwszy polski film finansowany metodą crowdinvestingu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 12:40
2 mln. zł od 300 inwestorów - tyle udało się zebrać twórcom pierwszej crowdinwestingowej produkcji w Polsce. Film "Rój", w reżyserii Bartka Bali, opowiada historię rodziny która opuszcza cywilizację i przenosi się na bezludną wyspę. W głównych rolach zobaczymy m.in Eryka Lubosa i Romę Gąsiorowską. 
Roma Gąsiorowska i Eryk Lubos na konferencji prasowa Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2009. Teraz grają w filmie Rój w reżyserii Bartka Bali.
Roma Gąsiorowska i Eryk Lubos na konferencji prasowa Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2009. Teraz grają w filmie "Rój" w reżyserii Bartka Bali.Foto: Forum/Marcin Dlawichowski

Zdjęcia do filmu "Rój" kręcone są na Śląsku i Pomorzu. Naszej reporterce Gosi Jakubowskiej udało się odwiedzić plan zdjęciowy i porozmawiać z twórcami filmu.


Posłuchaj
04:09 Czwórka/Pierwsze Słyszę - plan filmowy "Rój" 21.10.2021.mp3 Relacja Gosi Jakubowskiej z planu zdjęciowego filmu "Rój" (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Zdjęcia nad morzem nie należą do najłatwiejszych i mimo niskiej temperatury, ujęcia kręcone są też w wodzie. - Każda aktorka na planie zdjęciowym ma na sobie szlafrok. Jest to taki nasz naturalny kostium, w którym się przemieszczamy pomiędzy sobą, a postacią - opowiada Roma Gąsiorowska. - Dzisiaj mam też na sobie piankę, bo zaraz wchodzę do wody. Dzięki niej będę mogła w wodzie wytrzymać dłużej, bo gdy na zewnątrz jest 12 stopni, to woda ma 9 stopni Celsjusza, a "gramy lato".


Żeby nie było śladów kadr 1200.jpg
Grzegorz Przemyk - historia- dochodzenia do prawdy

Źr. Facebook/Filmroj

Fabuła filmu zaczyna się pod koniec lata, a kończy na początku wiosny. Ekipa rozpoczęła zdjęcia na początku września i jak mówią twórcy, plan zdjęciowy układa się chronologicznie do historii filmu. Jak mówi Roma Gąsiorowska ten projekt jest trudnym i dużym wyzwaniem.

- Po różnych moich doświadczeniach filmowych, takie wyzwania mnie satysfakcjonują. Czuję, że dzięki skomplikowanej roli się rozwijam - zdradza aktorka. - Udział w takim filmie stanowi wyzwanie dla mnie samej, ale daje mi ogromną przyjemność. Oczywiście jest to wymagające, bo trzeba się skoncentrować, trzeba pokonywać siebie i okoliczności, które są dla organizmu bardzo trudne. Jednak liczymy się z tym, kiedy uprawiamy ten zawód. Oby takich wyzwań było więcej.

Źr.Youtube/Pierwszy klaps na planie filmu RÓJ
 

Jak przekonuje odtwórczyni głównej roli, film opowiada o pewnego rodzaju ekstremalnym powrocie do natury i wyborach, które nie są realne. - Myślę, że na pewno nikt takiego wyboru w życiu by nie dokonał, ale sądzę, że wiele osób zmienia swoje życie. Jak widzę, ludzie rezygnują z dóbr, które daje tzw. strefa komfortu na rzecz poszukiwania prawdy i wolności - tłumaczy. - Mam nadzieję, że ten film będzie metaforą. Poszukujmy w tym wszystkim balansu i równowagi, a nie skrajności. Bo to, co może być z początku idylliczne, może okazać się naszą pułapką. Dlatego, moim zdaniem, ten film jest bardzo aktualny i mówi o tematach, które nas wszystkich dotyczą. Jest również pewnego rodzaju przestrogą.

W filmie obok Romy Gąsiorowskiej i Eryka Lubosa pojawią się Tosia Litwiniak i Adam Wojciechowski. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Gosia Jakubowska 

Data emisji: 21.10.2021

Godzina emisji: 07.17

aw

Czytaj także

Polski Dzień na nowojorskim Greenpoint Film Festival. Miłośnicy kina zobaczą najnowsze dokonania artystów

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 06:35
W czwartek ruszyła 10. edycja Greenpoint Film Festiwal (GFF) w Nowym Jorku. Pokazy w Stuart Cinema & Cafe oraz Film Noir Cinema trwać będą od 3 do 5 września. Miłośnicy kina zobaczą łącznie 11 filmów pełnometrażowych, w tym 8 polskich, i 27 krótkich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

12. American Film Festival - święto wszystkich stanów kina

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 09:20
Gratka dla fanów kina amerykańskiego. W dniach 9 - 14 listopada we Wrocławiu odbędzie się 12. American Film Festival. Dla widzów organizatorzy przewidzieli wiele znakomitych obrazów i atrakcji, o których opowie dyrektorka festiwalu Urszula Śniegowska.
rozwiń zwiń