Katarzyna Czajka-Kominiarczuk: Oscar staje się nagrodą, która ma międzynarodowy wymiar

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 14:26
- Była to wyjątkowa, kameralna gala, która przyniosła też trochę niespodzianek - mówiła w Poranku Dwójki Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, ekspertka filmowa.
Zwycięzcy tegorocznych Oscarów
Zwycięzcy tegorocznych OscarówFoto: ABACA/PAP

Posłuchaj
16:32 Dwójka 2021_04_26 Poranek Dwójki Oscary 1.mp3 Michał Oleszczyk komentuje tegoroczne Oscary (Poranek Dwójki)

 

19:55 Dwójka 2021_04_26 Poranek Dwójki Oscary Czajka-Kominiarczuk.mp3 Katarzyna Czajka-Kominiarczuk komentuje tegoroczną galę rozdania Oscarów (Poranek Dwójki)

 

W "Poranku Dwójki" podsumowaliśmy tegoroczne rozdanie Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Omówiliśmy nagrodzone i przegrane filmy, nowości w regulaminie oraz wyjątkową w tym roku galę.

oscary 1200 pap .jpg
Statuetki rozdane. Tryumfatorem tegorocznych Oscarów został "Nomadland"

Naszymi gośćmi byli: Michał Oleszczyk - filmoznawca i krytyk filmowy oraz pisarka, ekspertka filmowa Katarzyna Czajka-Kominiarczuk.

W tym roku gala była wyjątkowa, bo bardzo kameralna, odbywała się w formie online z różnych miejsc na świecie. Czy takie rozwiązanie się sprawdziło?

- Na pewno w przyszłości organizatorzy będą chcieli wrócić do stacjonarnej gali w teatrze. Takie okrojenie imprezy, jakie miało miejsce w tym roku nie do końca pasuje do ceremonii rozdania Oscarów - mówiła Katarzyna Czajka-Kominiarczuk.

"Nomadland" triumfuje 

Najważniejsze statuetki powędrowały do twórców filmu "Nomadland", co nie było zaskoczeniem. Chloe Zhao otrzymała Oscara na reżyserię, a Frances McDormand za najlepszą rolę kobiecą.

- To jest film, który jest w pewnej kontrze do Hollywood. Wywodzi się z niezależnego kina amerykańskiego, który ma jako punkt odniesienia festiwal w Sundance. To jest kino innej Ameryki, które szuka krajobrazów poetyckich i społeczności, o której się zwykle nie opowiada - mówiła filmoznawczyni. 

Ekspertka podkreśliła, że nagroda dla filmu "Nomadland" to także głos kina amerykańskiego, który mówi, że "owszem, mamy pięknego Brada Pitta, ale zobaczcie, co innego jesteśmy w stanie pokazać".

Oscar nagrodą dla całego świata

- Wraz z tym, jak się zmienia rynek filmowy, pojawia się trend, żeby Oscar był nagrodą bardziej dla całego świata. Nagroda ta zbiera coraz większy międzynarodowy wymiar - mówiła ekspertka.

Filmoznawczyni zaznaczyła, że Akademia Filmowa próbuje spojrzeć na Oscara jako na nagrodę światową, a nie tylko z perspektywy kina amerykańskiego. Oscary przechodzą od nagradzania wielkich hollywoodzkich produkcji na zauważanie kina niezależnego.

Czytaj także:

Zobacz wideo (źródło: Facebook/The Academy):

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Michał Oleszczyk (filmoznawca i krytyk filmowy), Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (pisarka, ekspertka filmowa).

Data emisji: 26.04.2021

Godzina emisji: 9.30

nk

Zobacz więcej na temat: Oscary Paweł Siwek Dwójka
Czytaj także

"Na wschód od Edenu" – opowieść o kruchości własnej tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 05:40
9 marca 1955 roku ukazało się dzieło Elii Kazana – "Na wschód od Edenu". Reżyser swój film opierał na książce Johna Steinbecka, która uznawana jest za jedną z najwybitniejszych powieści w kanonie światowej literatury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oscary 2021. Dariusz Wolski wśród nominowanych

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 18:01
W gronie walczących o statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej znalazł się operator Dariusz Wolski, nominowany za zdjęcia do filmu "Nowiny ze świata" w reż. Paula Greengrassa. To wielki sukces dla Polaka, który odpowiedzialny był także za zdjęcia m.in. do "Piratów z Karaibów" czy "Karmazynowego przypływu".
rozwiń zwiń