20 lat PPNT w Gdyni. To tam powstała IVONA, składane płetwy i ściana z e-papieru

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 10:06
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia to największe w Polsce miejsce, gdzie stykają się nauka, biznes i nowe technologie. W tym roku obchodzi dwudzieste urodziny. Z tej okazji zaprasza na dyskusję o wynalazkach i przyszłości.
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni był współfinansowany z Programu Innowacyjna Gospodarka
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni był współfinansowany z Programu Innowacyjna GospodarkaFoto: Mat.prasowe

Z okazji jubileuszu PPNT organizowany jest wyjątkowy panel dyskusyjny "Mind the tech. Rozmowa o przyszłości". Będzie to wydarzenie online, do którego może dołączyć każdy, a w rozmowie udział wezmą zaproszeni eksperci.


Posłuchaj
08:12 czwórka pierwsze słyszę 10.11.2021.mp3 "Mind the tech. Rozmowa o przyszłości" - panel z okazji 20 lat działalności Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- 20 lat to i dużo, i mało. 2001 rok, gdy powstaliśmy, to też rok kiedy narodziła się Wikipedia, gdy nowe technologie zaczęły się mocno rozwijać - mówi Magdalena Malara-Świtońska z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. - To dla nas radosny jubileusz i z tej okazji organizujemy nasz panel, do którego zaprosiliśmy przede wszystkim ekspertów, którzy będą rozmawiali o przyszłości technologii. Ta technologia bardzo szybko się rozwija. Ostatnio Mark Zuckerberg ogłosił powstanie "metawersum" - jak tego typu inicjatywy i nowe technologie zmienią naszą codzienność, czy one będą naszymi sprzymierzeńcami, a może nie sprawdzą się i wymuszą szukanie kolejnych rozwiązań. Na te pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy panelu - dodaje.

Wśród gości panelu nie zabraknie ekspertów i autorytetów w dziedzinie nowych technologii. Udział weźmie m.in. Natalia Hatalska, jedna z najbardziej wpływowych kobiet w Polsce, analityczka trendów oraz twórczyni instytutu badań nad przyszłością – infuture. Pojawią się też "parkowicze". - Będzie Łukasz Osowski twórca słynnego już syntezatora mowy IVONA, który został wykupiony przez firmę Amazon i przemianowany na Alexę, która jest dziś znana na całym świecie. Łukasz dziś pracuje nad aplikacją funkcjonującą w oparciu o sztuczną inteligencję, której zadaniem ma być wspomaganie zdrowego trybu życia - opowiada gość Czwórki. - Będzie Michał Wroczyński - rozwijający w parkowych murach aplikację do walki z hejtem w sieci oraz Piotr Kalwasiński - coworker i ekspert fin-tech oraz branży finansowej, współtwórca polskiej bankowości internetowej - dodaje.

Zobacz także:

Magdalena Malara-Świtońska podkreśla, że IVONA to oczywiście niejedyny, choć chyba najbardziej znany projekt PPNT Gdynia.

- Z IVONĄ, czy dziś Alexą, chyba każdy miał do czynienia - mówi gość Kamila Jasieńskiego. - Nasze projekty to też:

  • kultowe już lampy sceniczne, których używa na scenie m.in. Sting czy festiwale na całym świecie.
  • największa ściana informacyjna z e-papieru, która znajduje się w siedzibie głównej ONZ w Nowym Jorku
  • drony ratujące ludzkie życie, drony poszukiwawczo-ratunkowe, drony monitorujące jakość powietrza, czystość atmosfery
  • jedyne na świecie składane płetwy, których używają jednostki specjalne na całym świecie.

- Tych wynalazków jest sporo. Podczas panelu zapytamy też o przyszłość, o jakie to zagrożenia i szanse stwarzają nowe technologie - podkreśla Magdalena Malara-Świtońska. 

Panel PPNT Gdynia pt. "MIND the TECH. Rozmowa o przyszłości" odbędzie się 23 listopada o 11.00 na kanale YouTube.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Magdalena Malara-Świtońska (Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia)

Data emisji: 10.11.2021

Godzina emisji: 08.15

pj

Czytaj także

Bezpieczeństwo w sieci. "Nawet nie zauważysz, gdy zostaniesz okradziony"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 13:14
- Poziom wykrywalności cyberprzestępczości jest dziś tak niski, że eksperci mogą tylko szacować skalę tego zjawiska. Nikt nie wie, ile takich przestępstw tak naprawdę ma miejsce - mówił Paweł Radecki, radca prawny.
rozwiń zwiń