Fake newsy. O sztuce selekcjonowania informacji

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 18:00
Nie tylko wprowadzają w błąd, ale mogą być też niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. W czasach pandemii koronawirusa szerzy się też pandemia dezinformacji.  
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Bundit Yuwannasiri/shutterstock.com

Sprawdź
shutterstock chainarong06 facebook konto telefon 1200.jpg
Detoks siecioholika? "Jest możliwy nawet w dobie pandemii"

Dla zabawy, dla odwrócenia uwagi, dla korzyści majątkowych

- Fake newsy, które mają za zadanie dezinformować ludzi, są tak skonstruowane, żeby budzić nasze lęki. Podważają wiedzę naukową, sieją ziarna wątpliwości - wyjaśnia medioznawca dr Klaudia Rosińska. - Ten rodzaj nieprawdziwych informacji jest najgorszy. 

Posłuchaj
14:03 [CZWORKA]Czat Czworki 19 listopad 2020 fake news 1.mp3 Kto i jak konstruuje fake newsy? (Czat Czwórki/Czwórka)

Plotki na temat COVID-19, stygmatyzacja i teorie spiskowe krążą w 25 językach i co najmniej 87 krajach. - Często za produkcję nieprawdziwych treści odpowiadają osoby, które czerpią z tego materialne korzyści. Na przykład w branży farmaceutycznej - mówi badaczka. - Ale to zjawisko dotyczy także świata polityki czy finansów - dodaje.

Posłuchaj także:

Zobacz także
smutek dziewczyna okno depresja kobieta 1200.jpg
Jak radzić sobie ze stresem w trudnych czasach?

Sztuka czytania nagłówków i selekcjonowania informacji

Fake newsy i teorie spiskowe pojawiają się tam, gdzie są niepewność, strach i panika. - Tradycyjne media odchodzą w zapomnienie, teraz wiedzę o świecie ludzie zdobywają z mediów społecznościowych - podkreśla prof. Dariusz Jemielniak. - Tymczasem w "starych" mediach prymat szybkości jest mniejszy, więc i fake newsy rzadziej się pojawiają. W mediach społecznościowych wygrywa ten, kto jako pierwszy wrzuci coś kontrowersyjnego - wyjaśnia. 

Posłuchaj
06:59 [CZWORKA]Czat czworki 19 listopad 2020 fake 2.mp3 Jak selekcjonować informacje? (Czat Czwórki/Czwórka)

Dlatego tak ważna jest właściwa selekcja informacji. - Kluczowy jest dobór źródeł, z których korzystamy. Co z tego, że będziemy zaglądać na wiele portali, jeśli wszystkie one będą dystrybuować śmieciowe treści - tłumaczy prof. Dariusz Jemielniak. - I ważne jest też to, by wiedzy o świecie nie czerpać z leadów i nagłówków. One muszą być krzykliwe, ale niekoniecznie w 100 procentach prawdziwe - dodaje rozmówca Piotra Firana. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr Klaudia Rosińska (medioznawca, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), prof. Dariusz Jemielniak (Akademia Leona Koźmińskiego)

Data emisji: 19.11.2020

Godzina emisji: 15.05

kul

Czytaj także

Na czym zależy młodym Polakom?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 19:20
- Ekologia i troska o to, w jakiej kondycji zostawimy naszą planetę przyszłym pokoleniom, to jeden z najważniejszych tematów dla młodych Polaków - uważa Renata Konieczna-Woźniak z UAM w Ponaniu. - Tym ludziom nie jest wszystko obojętne, nawet jeśli dla starszych pokoleń są to małe istotnie sprawy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego coraz więcej wiernych odwraca się od Kościoła?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 18:00
Jak pokazują dane Instytutu Statystki Kościoła katolickiego, około 38 proc. wiernych bierze udział w niedzielnych mszach, a 17 proc. katolików przystępuje do komunii. 
rozwiń zwiń