Ekosystemy potrzebują ratunku! To ekologiczne "last minute"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 20:21
Ruszyła kampania Re:Generacja - jej cel to ochrona ekosystemów. Jest apelem i wezwaniem do działania na rzecz lasów, rzek, łąk - przyrody, która jeszcze nas otacza. 
Das EU-Parlament will gegen Verschmutzung der Ostsee vorgehen
Das EU-Parlament will gegen Verschmutzung der Ostsee vorgehen Foto: Juris Teivans/Shutterstock.com
fast fashion moda ekologia strajk 1200.jpg
Fashion Revolution Week. Zapytaj, kto robi twoje ubrania


Na świecie aż 75 proc. środowiska lądowego i około 66 proc. środowiska morskiego zostało znacząco przekształcone przez człowieka. Dlatego musimy działać już dziś - apelują aktywiści. 

Posłuchaj
17:20 czwórka ratujemy świat 11.06.2021.mp3 Czym jest Re:Generacja i dlaczego trzeba odtwarzać ekosystemy? (Ratujemy świat/Czwórka)

Re:Generacja to inicjatywa społeczna, która została uruchomiona z okazji Światowego Dnia Środowiska (5 czerwca). Tematem przewodnim jest światowe wezwanie do ochrony i odtwarzania ekosystemu. 

Posłuchaj:

- Nasza organizacja ma już 30-letni staż - mówi Patrycja Adamska, dyrektor programowy Centrum UNEP/GRID Warszawa - Centrum informacji o środowisku. - Realizujemy w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP), działając na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy jednym z 7 ośrodków na świecie, które zajmują się zbieraniem, opracowywaniem, pokazywaniem, prezentowaniem danych o środowisku. Przez te 30 lat wiele się zmieniło. Z pewnością wzrosła nasza świadomość - dodaje. 

W ramach Re:Generacji trwa walka o polepszenie jakości odtwarzania ekosystemów, które nas otaczają. 


Zaczynamy dekadę odtwarzania ekosystemów. Re:Generacja to długofalowy projekt. To dziesięciolecie poświęcamy ekosystemom, ale nie będzie to koniec pracy Patrycja Adamska


- Ekosystem to pojęcie bardzo szerokie, korzystamy z podziału, który zaproponował UNEP, ale do tego tematu można różnie podejść - mówi gość "Ratujemy świat". - My podzieliliśmy ekosystemy na 8 rodzajów: łąki, mokradła, miasta, tereny rolne, góry, torfowiska, wody słodkie, morza i wybrzeża.  Spolszczyliśmy ten podział, bo nie mamy oceanu, obracamy się polskich realiach. W globalnym podziale są i oceany, i sawanny - wyjaśnia. 

Ekosystemy to wszystko, co nas otacza, wycinek przyrodniczy, w którym mamy wiele gatunków roślin, zwierząt. One współistnieją ze sobą i od siebie wzajemnie zależą. - To może być mikro ekosystem łąkowy, ale też ekosystem globalny np. łańcuch górski czy jakieś wybrzeże - wyjaśnia specjalistka. - Ekosystemy otaczają nas z każdej strony. 

Nikt nie wie, ile ekosystemów człowiek już zniszczył. Wiadomo natomiast, że degradacja ekosystemów i pogorszenie ich stanów wpływa w tej chwili na około 40 procent populacji całego świata, wpływa negatywnie. - Cierpimy przez to, że ekosystemy są w gorszej kondycji - mówi gość Kasi Dydo. - Nasze ich odtwarzanie jest dość umowne, czasem odtwarzamy, ale też dbamy, by ekosystemy, które dziś są w dobrej kondycji, takimi pozostały. To próba utrzymania tego, co całkiem nieźle funkcjonuje. Przez 10 lat będzie stać przed nami zadanie - dodaje. 

Gość Czwórki zdradza, że ONZ/UNEp zakłada, iż na poziomie światowym przez 10 lat zostanie uratowanych 350 tysięcy hektarów ekosystemów. To bardzo dużo, ale podejmują wyzwanie, licząc na współpracę. - Za te 10 lat chcemy pokazać, co nam udało się uratować - mówi Patrycja Adamska. - Ten program to konkretne działania - chcemy zachęcać do ochrony, do ratowania ekosystemów. Chcemy za 10 lat powiedzieć, że udało się uratować coś konkretnego. 

Inicjatywa Re:Generacja ma swoją stronę internetową, na której można zgłaszać ekosystemy naszym zdaniem potrzebujące wsparcia. Znajdziemy tam też mnóstwo wiedzy i wskazówki jak działać. Dziś trzeba ratować lasy, łąki, jeziora. 

Działacze Re:Generacji zapraszają nas również do stworzonego w sieci escape roomu, gdzie czeka na nas mnóstwo zagadek. Nie brakuje też wirtualnych spacerów, a także zabawy Wakacje 2030 - wakacje last minute. W tej zakładce na stronie inicjatywy czeka nas szczegółowy test dotyczący oczekiwań wobec lata 2030 - dowiemy się, jaki los będzie czekał nas i miejsce naszej letniej laby. - Za 10 lat może być za późno na zmianę. To takie symboliczne last minute na wzięcie spraw w swej ręce. Musimy dbać o ekosystemy, bo nie są dane nam na zawsze - podkreśla Patrycja Adamska.

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Patrycja Adamska (dyrektor programowa Centrum UNEP/GRID Warszawa - centrum informacji o środowisku)

Data emisji: 11.06.2021

Godzina emisji: 15.15

pj

Czytaj także

#NonHazPlasticDiet. Stajemy się ludźmi z plastiku

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 17:40
Plastik, który zalewa nasze życie, szkodzi nie tylko środowisku, ale także zdrowiu. - Plastik jest wszechobecny i nie ma takiej dziedziny, w której by teraz nie występował. Co gorsza, negatywnego wpływu tworzyw sztucznych nie zauważymy od razu. One działają podstępnie i niszczą wszystko "od wewnątrz" - mówi Katarzyna Salus z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zanurz się w lesie. "Dla zdrowia i dla relaksu"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 15:00
Wędrówki po lasach wzmacniają odporność, wspomagają leczenie chorób takich jak astma, alergia czy depresja, a poza tym - są powszechnie dostępne i darmowe. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwszy taki ogród. Podłub w ziemi przed krakowskim magistratem

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 16:30
Idea ogrodów społecznościowych podbiła świat, niestety w Polsce wciąż przeciera szlak. Kolejną jaskółką, zmian na lepsze, jest pierwszy w kraju ogród społecznościowy powstający przy budynku urzędowym w samym centrum krakowskiego Starego Miasta. Mieszkańcy i urzędnicy łączą siły.
rozwiń zwiń