Google pokaże twojego psiaka jako bohatera malarskich dzieł

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 14:32
W internecie znajdziesz teraz sobowtóra swojego zwierzaka wśród portretów czworonogów na obrazach sprzed wieków. Wszystko w apce Pet Portraits, czyli zwierzęcej odmianie Art Selfie. 
Czy można znaleźć podobiznę swojego pupila wśród tysięcy zwierzęcych portretów?
Czy można znaleźć podobiznę swojego pupila wśród tysięcy zwierzęcych portretów? Foto: Shutterstock.com/hadkhanong

fotograf aparat 1200.jpg
Oko w oko z modelem. Tak fotografuje się przyrodę

Google Arts & Culture współpracuje z muzeami i galeriami sztuki z ponad 70 krajów. Jak to działa? Aplikacja udostępnia ich zbiory online albo umożliwia wirtualne zwiedzanie wystaw. Jedna z jej funkcji, Art Selfie, pozwala na odnalezienie przypominającej naszą podobiznę twarzy wśród dzieł sztuki. Teraz czas na jej zwierzęcą odmianę. Dzięki Pet Portaits internauci mogą wyszukać... podobizny swoich zwierzaków na dziełach sztuki.

Posłuchaj
02:53 _PR4_AAC 2021_11_23-07-16-04.mp3 Jak działa funkcja "Pet Portraits" i czy każdy pupil może znaleźć swoje malarskie odbicie w sztuce sprzed wieków? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

pies kot 1200.jpg
Prawa zwierząt - dlaczego są takie ważne?

- To możliwość, w której możemy przerzucić zdjęcie z galerii, bądź zrobić je na bieżąco, i wówczas algorytm Google'a wyszuka wśród dzieł sztuki twarze podobne do naszej. Ta funkcja zawsze cieszyła się powodzeniem wśród internautów, a teraz to samo można zrobić z naszym pupilem - mówi Maciej Wernio z redakcji portalu Noizz.pl. - Wrzucamy do sieci jego zdjęcie, a aplikacja porówna go z częścią kulturalnego dorobku ludzkości i wybierze podobne stworzenia, pokazując nam przy pomocy sztucznej inteligencji wszelkie zgodności. 

Posłuchaj także:

Dzięki temu dowiemy się, czy nasz ukochany Puszek nie przypomina na przykład jednego z kotów na obrazach Renoira. - Wciąż nie mamy danych, ile osób skorzystało z tej funkcji, ale sam to zrobiłem i okazało się, że algorytm działa - podkreślał ekspert. Dodatkowo, jak podkreślał gospodarz audycji Kamil Jasieński, koncern Google zapewnia, że aplikacja nie narusza prywatności użytkowników, a fotografie nie są trzymane w chmurze, a jedynie w pamięci naszych smartfonów. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 23.11.2021

Godzina emisji: 7.21

kd

Czytaj także

Smogowy lockdown w Chinach - czy czeka nas to samo?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 12:15
Z powodu smogu, w Pekinie zamknięto autostrady i place zabaw. Smog sparaliżował stolicę Chin, po tym, jak na początku listopada Państwo Środka, zwiększyło dzienną produkcję węgla o ponad milion ton.
rozwiń zwiń