Trwa walka o czyste powietrze. "Smog nadal na prowadzeniu"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 19:00
Od kilku miesięcy jakość powietrza w Polsce pozostawia wiele do życzenia. To kolejny dowód, że nie radzimy sobie ze smogiem, mimo szeroko zakrojonych akcji edukacyjnych, prowadzonych od lat wśród starszych i młodszych obywateli. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Zobacz
smog free 1200.jpg
Smog jak pyłki brzozy. Alergia, której nie da się "odczulić"

Od 2018 roku działa program Czyste Powietrze - pierwszy ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych. - Wydawałoby się, że po trzech latach już wszystko powinno działać bez zarzutu, ale ciągle słyszymy, że program dopiero się rozpędza. Jak na razie złożono 200 tysięcy wniosków, z czego zrealizowano 70 tysięcy inwestycji. Założenia natomiast były takie, żeby w ciągu jednego roku termomodernizować 300 tysięcy domów rocznie - mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. - Program od strony formalnej jest dość skomplikowany, zwłaszcza dla osób starszych, które nie radzą sobie z internetem. Ale jest nadzieja, bo wkrótce pieniędzmi na ten cel będą dysponować same gminy, co może ułatwić sam proces wnioskowania i wypłat.

Posłuchaj
23:32 CZWORKA Czat Czworki - czyste powietrze 09.03.2021.mp3 Jaki jest stan powietrza w Polsce i czy są szanse, że się poprawi? (Czat Czwórki/Czwórka)

Specjalista ds. klimatu WWF Polska Oskar Kulik przyznaje też, że jeśli chodzi o termomodernizację budynków, to obowiązujące w niej nowe standardy i tak są niewystarczające. - Z wyliczeń długoterminowych wiemy, że to za mało, żeby spełnić cele klimatyczne - tłumaczy rozmówca Piotra Firana.

Sprawdź także:

Zobacz
hałas dziewczyna shutter 1200 Srdjan Randjelovic.jpg
Smog akustyczny. Jaki wpływ ma na nas wszechobecny zgiełk?

W Polsce edukacją ekologiczną zajmuje się m.in. Fundacja Arka z Bielska-Białej, której głównymi polami działań są szerzenie wiedzy na temat wpływu człowieka na nasze środowisko, ochrona zwierząt oraz powietrza. - 15 lat temu po raz pierwszy zorganizowałem Dzień Czystego Powietrza, bo zdałem sobie sprawę, że na spacerze nie mam czym oddychać. Niestety wydaje mi się, że dziś wcale nie jest lepiej. Walka ze smogiem idzie nam bardzo opornie - mówi prezes Fundacji Wojtek Owczarz. - Największą przeszkodą w walce o czyste powietrze są moim zdaniem dwie rzeczy: nasza mentalność i brak zdecydowania w działaniu polityków. Kiedy ludzie widzą taką niespójność, to nie traktują problemu poważnie. Tymczasem tutaj nie ma się nad czym zastanawiać, zwłaszcza że prowadzone w pandemii badania udowodniły, że jakość powietrza wpływa na to, jak radzimy sobie z koronawirusem - podsumowuje. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Piotr Siergiej (rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego), Oskar Kulik (specjalista ds. klimatu WWF Polska)

Data emisji: 09.03.2021

Godzina emisji: 15.05

kul

Czytaj także

Śmieci - problem globalny. Zbierz ich pełen worek i zgarnij książkę

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 20:20
Już ponad 20 ton śmieci udało się zebrać uczestnikom czternastu akcji "Książka za worek śmieci", których organizatorką jest Anna Jaklewicz, podróżniczka, pisarka. Dla niej bodźcem do sprzątania świata były zanieczyszczone plaże Indonezji, a zaczęła zbierać śmieci w Gryfinie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Domowy ogród. "To połączenie zajęć praktycznych i terapii"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 18:00
Na początek wystarczą konewka i doniczka, i tylko wybór pierwszej rośliny może sprawić problem. - Proponuję taką, którą znamy. Jest duża szansa, że wtedy nam się uda i to zmobilizuje nas do dalszych działań - przekonuje domowy ogrodnik Krzysztof Bartoszek.
rozwiń zwiń