Nordic Focus Festival 2021: język, kultura i szwedzkie spojrzenie na ekologię

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 13:55
- Będą pokazy filmowe m.in. "Jestem Greta" i "Together Isolation", bo szósta osłona Nordic Focus Festival to nie tylko szansa na poznanie specyfiki języków skandynawskich, ale także całego rysu tamtejszej kultury i spojrzenia na świat - mówi Tomasz Pupacz z Uniwersytetu Gdańskiego. 
Greta Thunberg
Greta ThunbergFoto: Shutterstock

uloya norwegia shutterstock 1200.jpg
Wyspa Uløya czeka na polskich humanistów

- Kultura skandynawska znakomicie się w naszym kraju rozwija. Gdańsk także jest na północy, więc od Skandynawii dzieli nas tylko morze. Jesteśmy bliskimi sąsiadami, dlatego pojawił się pomysł na ten festiwal. Chcemy też zaszczepić u naszych odbiorców miłość do tamtejszej kultury - podkreślał Tomasz Pupacz. 

Posłuchaj
08:28 czwórka szwecja 2021_11_25-08-16-23.mp3 Nordic Focus Festival 2021 opowiada Tomasz Pupacz (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Bergen Norwegia pixabay 1200x660.jpg
Skandynawska architektura. "Wpuścimy światło do wnętrz"

Nordic Focus Festival odbędzie się 27-28 listopada. Organizatorami wydarzenia są Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego "Alternator", Instytut Skandynawistyki UG oraz Dyskusyjny Klub Filmowy UG "Miłość Blondynki". Podczas festiwalu odbywać się będą przede wszystkim warsztaty z języków skandynawskich: duńskiego, fińskiego czy szwedzkiego. Jak podkreślał gość Czwórki, żaden z tych języków nie jest prosty. - Sam uczyłem się szwedzkiego i przyznam, że poległem  - żartował. - Ale od tego języka można zacząć warsztaty, ponieważ prowadzą je lektorzy z Instytutu Skandynawistyki - podkreślał Tomasz Pupacz. 

Sprawdź także:


shutterstock bornholm 1200.jpg
Bornholm - słońce, szum fal. "Enklawa dla miłośników świętego spokoju"

Chodzi o to, by zaciekawić przyszłych studentów, i nie tylko, kulturą skandynawską. - To podstawy, jednak przekazane w przystępny sposób. Promujemy w ten sposób nasz kierunek studiów, ale skandynawistyka to nie tylko języki, ale i cały blok kulturowy - tłumaczył gość Czwórki. Dlatego zaproszono wyjątkowych gości. - Stawiamy na ludzi, którzy często bywają na północy Europy bądź spędzają tam życie. Pojawią się więc m.in. podróżnicy: Dagmara Bożek, która opowie o pracy polarników, będzie też Kuba Witek, który w ubiegłym roku utknął na Wyspach Owczych i opowie o specyfice podróżowania. Będzie także Piotrek Mikołajczak, który przyleci z Islandii i opowie o swoich doświadczeniach z życia w Norwegii i swojej najnowszej książce - wyliczał gość Czwórki.

Sprawdź także:

Dla odwiedzających przygotowane będą także filmy o tematyce okołoskandynawskiej, m.in. "Together Isolation", o pandemii na Wyspach Owczych - który zostanie zaprezentowany drugiego dnia festiwalu, ale także "Jestem Greta", dokument o Grecie Thunberg. - To wstęp do dyskusji o ruchach społecznych dla sprawiedliwości klimatycznej, zaprosiliśmy przedstawicieli przeróżnych fundacji, w tym Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, by dyskutować o tym, co zbiorowo i indywidualnie możemy zrobić dla Ziemi, by lepiej nam się żyło - mówił Tomasz Pupacz. - Liczymy, że dzięki tegorocznej odsłonie doedukujemy sami siebie, ale też naszych gości, zarówno tych obecnych na żywo, jak i tych, którzy będą chcieli uczestniczyć online. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Tomasz Pupacz, organizator i pomysłodawca tego wydarzenia

Data emisji: 25.11.2021

Godzina emisji: 8.14

kd

Czytaj także

Jak przygotować samochód do zimy?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 18:21
To wbrew pozorom wcale nie jest błahy problem. Nawet opony zimowe w Polsce zmienia się dużo później niż na całym świecie. Zdaniem gościa Czwórki, czekanie na śnieg, to duży błąd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Animafest opanowuje Gdańsk. Animacje to nie tylko filmy dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 11:10
Wybrane kina Gdańska od dziś goszczą Międzynarodowy Festiwal Animacji Animafest. To już 7. odsłona tego wydarzenia. W programie stałe punkty, wyczekiwane przez fanów, ale przede wszystkim najnowsze produkcje nagradzane w Sundance, Cannes czy Annecy - największych światowych festiwalach. 
rozwiń zwiń