Wycinka lasów Amazonii - winna jest też branża modowa?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 12:55
Organizacja pozarządowa Stand sporządziła raport, z którego wynika, że obok branży mięsnej do wycinki lasów w Amazonii może przyczyniać się też branża modowa. Wszystko przez skórzane torebki, portfele, ozdobne wzory, które pojawiają się w modowych kolekcjach. 
Z Brazylii pochodzi aż 80 proc. światowej produkcji wyprawionej skóry, która wykorzystywana jest w przemyśle modowym
Z Brazylii pochodzi aż 80 proc. światowej produkcji wyprawionej skóry, która wykorzystywana jest w przemyśle modowymFoto: Shutterstock/seeshooteatrepeat
  • Lasy Amazonii są wycinane i wypalane pod hodowlę bydła
  • Brazylijskie bydło jest źródłem mięsa, ale też skór
  • Organizacja Stand wskazuje, że skóra wykorzystywana w branży modowej pochodzi z Brazylii
  • Rynek modowy kieruje się w stronę alternatywnych dla skóry naturalnej materiałów wegańskich

Cały świat z niepokojem patrzy na wycinki lasów w Amazonii. Zielone płuca Ziemi zmniejszają się w przerażającym tempie. Organizacja Stand łączy branżę modową z tym problemem.

Skóra z Brazylii

Jak szacują analitycy Stand, z Brazylii, gdzie hoduje się najwięcej bydła na świecie, pochodzi aż 80 proc. światowej produkcji wyprawionej skóry, która wykorzystywana jest w przemyśle modowym. 

Do tej pory nie było badań czy raportów wiążących rynek mody z wylesianiem m.in. Amazonii. Wskazywano na błędy w produkcji, ilość zużywanej wody czy problem z zagospodarowaniem odpadów, ale nie na wycinki lasów. - Z tego względu raport był zaskoczeniem pewnie też dla samej branży modowej - mówi Joanna Szubierajska z portalu ekologia.pl. - Jej przedstawiciele nie byli świadomi, w jaki sposób moda wpływa na środowisko nie tylko przez proces produkcji ubrań, ale też produkcję torebek, portfeli, elementów skórzanych - dodaje. 

Jak określa się w raporcie, problematyczne są zwłaszcza marki, które wykorzystują skóry bydlęce i cielęce.

- Warto sobie zdać sprawę, że głównym powodem wylesiania Amazonii jest hodowla bydła - podkreśla ekspertka. - Aby bydło miało co jeść, lasy Amazonii są wypalane lub karczowane. Szacuje się, że ponad 80 proc. tej wycinki odbywa się nielegalnie.

Znane są przypadki inicjowania pożarów przez brazylijskich rolników. Ten proceder pozwala im później na łatwiejsze zaaranżowanie terenu pod hodowlę bydła. 

Stand podkreśla, że możliwe jest, że to firmy modowe przyczyniają się do wylesiania. Zastrzega, że łańcuch dostaw skór jest skomplikowany i nie do końca jasny. 


Posłuchaj
03:08 czwórka pierwsze słyszę 08.12.2021 moda.mp3 Czy branża modowa przyczynia się do wycinki lasów Amazonii? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Wegańska alternatywa

Powoli rośnie liczba marek modowych, które rezygnują ze skóry i sięgają po jej wegańskie zamienniki, np. piñatex, czyli materiał ze skórek ananasa, mający podobne właściwości jak naturalna skóra. Drugą znaną już też alternatywą jest materiał ze skórek kaktusów. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek 

Data emisji: 08.12.2021

Godzina emisji: 07.16

pj

Czytaj także

Fast food może skrócić życie! Jak temu zapobiec?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 10:15
Naukowcy z University of Michigan po zbadaniu różnych grup produktów wykazali, że kawałek pizzy skraca życie o 8 minut, podwójny cheeseburger prawie o 10 minut, a hot dog nawet o 36. Nie wszystko jednak działa na nas tak niekorzystnie - są produkty, które mogą je przedłużyć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Woda bez mikroplastiku. Pralki z filtrem pomogą

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 08:27
Od kilku lat mówi się o mikroplastiku w naszym środowisku. Jego cząsteczki często trafiają do wody podczas naszego codziennego prania ubrań z tkanin sztucznych. Pralki z wbudowanym specjalnym filtrem mają temu zaradzić. 
rozwiń zwiń