Ocal Bałtyk, nim zatęsknisz. "Nim morze przestanie oddychać"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 16:50
Pod tym hasłem fundacja WWF organizuje akcję edukacyjną dotyczącą zagrożeń, z jakimi mierzy się nasze polskie morze. W mediach społecznościowych przyłączyli się do niej już m.in. Kasia Lins, Skubas, Mery Spolsky i Reni Jusis. 
Jedna z plaż nad Bałtykiem
Jedna z plaż nad BałtykiemFoto: Juris Teivans/Shutterstock.com

Bałtyk się dusi, ryb coraz mniej

Jako największe zagrożenia dla Bałtyku WWF wskazuje m.in. sieci widmo, czyli porzucone, zagubione lub pozostawione narzędzia połowowe, które utrzymują się w środowisku przez dziesiątki lat i stanowią dla zwierząt śmiertelną pułapkę.

Posłuchaj
20:44 CZWORKA Ratujemy swiat - morze 05.03.2021.mp3 Morze Bałtyckie potrzebuje pomocy. Sprawdź, co możesz zrobić (Ratujemy świat/Czwórka)

Wyławiamy tak dużo ryb, że nie są one w stanie dorosnąć do swojego biologicznego rozmiaru Katarzyna Karpa-Świderek

Kolejnym problemem, trwającym lata, który fundacja opisuje na swojej stronie, był i jest brak zrównoważonego rybołówstwa, który doprowadził do niemal całkowitego wyginięcia dorsza bałtyckiego. - Tracimy ryby, które kiedyś tam mieliśmy. Przetrzebiliśmy stada tak, że nie są one w stanie same się odradzać - mówi Katarzyna Karpa-Świderek, rzecznik WWF. - Jeszcze 30 lat temu bałtycki dorsz potrafił mierzyć nawet 1,5 metra, a teraz wyławiane osobniki mają ok. 30 centymetrów długości.  

Ocalmy Bałtyk, nim zatęsknimy | Godzina dla Ziemi WWF 2021 / WWF Polska

Nad Bałtykiem mieszka 90 milionów ludzi. Morze ich karmi, daje pracę, jest integralną częścią ich życia Katarzyna Karpa-Świderek

Godzina dla Ziemi. W tym roku - dla Bałtyku

Akcja dotycząca Morza Bałtyckiego jest ściśle powiązana z coroczną największą ekologiczną inicjatywą "Godzina dla Ziemi", która odbędzie się 27 marca. - Jeśli myślimy o katastrofie ekologicznej związanej z wodą, to bardziej w kontekście wycieków albo sinic. Natomiast bardzo mało wiemy na temat akwenu, nad którym żyjemy i od którego zależymy - wyjaśnia rozmówczyni Kasi Dydo. - Więc ta akcja została poświęcona Bałtykowi, bo my, jako WWF Polska, widzimy pilność tych problemów, z którymi morze się boryka.

Posłuchaj także:

Jeśli chcesz dołączyć do akcji, wybierz swoje sentymentalne zdjęcie z pobytu nad Bałtykiem i opublikuj je na swoim Instagramie lub Facebooku wraz z hasztagiem #godzinadlabałtyku i oznacz @wwfpolska. Podpisz także petycję do polskiego rządu, którą Fundacja przygotowała.  

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Katarzyna Karpa-Świderek (rzecznik WWF Polska)

Data emisji: 05.03.2021

Godzina emisji: 15.32

kul

Czytaj także

Ekokalendarz. Jak zostać "ekologicznym mieszczuchem"?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 20:03
Ekokalendarz to projekt zachęcający do tego, by być "ekologicznym mieszczuchem". Celem projektu jest uświadomienie odbiorcom, że życie w mieście może oferować "funkcjonowanie w środowisku wysokiej jakości".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smog jak pyłki brzozy. Alergia, której nie da się "odczulić"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 16:50
Smog nie tylko podrażnia oczy i wywołuje dolegliwości układu oddechowego, ale sam w sobie może być przyczyną alergii tak jak naturalne alergeny - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
rozwiń zwiń