Jeść mięso i białe pieczywo? Dietetyk radzi, jaką dietę wybrać

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 13:00
- Przede wszystkim dieta nie powinna mieć początku ani końca. To po prostu zmiana stylu życia na zdrowszy - radzi dr Wanda Baltaza, dietetyk kliniczny i autorka książki "Poczuj się lepiej. Jak dobrze jeść, by dobrze żyć?". 
Jak stworzyć dla siebie optymalną dietę?
Jak stworzyć dla siebie optymalną dietę?Foto: Shutterstock.com

- Na każdym kroku spotykamy mnóstwo ekspertów, z których każdy ma teorie dotyczące dobrych praktyk i zdrowych diet - tłumaczyła dr Wanda Baltaza. - Tymczasem najtrudniejszym, a jednocześnie najważniejszym kluczem do właściwego odżywania jest słuchanie własnego organizmu - podkreślała. 

Jak tłumaczyła, choć oczywiście punktem wyjścia do zdrowego żywienia jest trzymanie się przeróżnych zaleceń - dotyczących godzin czy wagi spożywanych produktów - warto przede wszystkim poznać własne potrzeby. - Wcale nie najważniejsze jest to, by dieta była droga i wymyślna, wręcz przeciwnie. Najczęściej w tym, co jemy brakuje prostoty - podkreślała ekspert. - Wiadomo, że wszelkie rankingi diet wygrywa dieta śródziemnomorska - czyli po prostu kolorowa i bardzo urozmaicona, ewentualnie jej modyfikacja "dash", jednak diabeł tkwi w szczegółach i detale należy już dobrać do potrzeb własnego organizmu - mówiła dr Wanda Baltaza.

Dash to dieta, która sprzyja zmniejszeniu nadciśnienia tętniczego. - Jednym z założeń jest to, by dziennie spożywać ok 450 gramów warzyw - podpowiadała gość Czwórki. - W diecie śródziemnomorskiej chodzi głównie o to, by była ona maksymalnie urozmaicona, bawmy się kolorami i smakami, sięgajmy po różne owoce. Powinniśmy znać rodzaje zbóż i wiedzieć, jak się po nich czujemy. Do tego oleje, ziarna, oliwa z oliwek - wyliczała. Jak podkreślała, warto sięgać po produkty regionalne. - Korzystając z polskich "opcji" także można jeść zdrowo, a jednocześnie sezonowo, co także ma znaczenie - podkreślała dr Wanda Baltaza. 

Węglowodany w diecie. Ograniczyć jedzenie chleba?

- Absolutnie nie - radziła ekspert, choć podkreślała, że "wszystko zależy od indywidualnych potrzeb". - Białe, powszechnie dostępne "pompowane bułeczki" to przede wszystkim idealnie czysta mąka, bez błonnika, bardzo przetworzona, i to - a nie gluten - jest winowajcą naszych dodatkowych kilogramów - podkreślała gość Czwórki. Dlatego, jak tłumaczyła warto wybierać pieczywo, które ma więcej błonnika - pełnoziarniste, wielozbożowe, na zakwasie - pozbędziemy się efektu "puchnięcia. - Węglowodany są źródłem energii dla organizmu, więc nie powinniśmy ich wykluczać - radziła ekspert.

Posłuchaj
13:20 czwórka dieta2022_02_14-08-15-37.mp3 Czy jeść białe pieczywo i mięso? Jaką dietę wybrać - radzi dietetyk dr Wanda Baltaza (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Mięso w diecie? "To zależy od przekonań"

- Badania wskazują, że już duże ograniczenie mięsa w diecie będzie dawało nam korzyści, m.ion. w postaci zmniejszenia tzw. stanu zapalnego, czyli jednak z przyczyn chorób cywilizacyjnych - podkreślała dr Wanda Baltaza. - Jeśli chcemy spożywać mięso, czerwone - zarówno wieprzowe jak i wołowe - jedzmy nie częściej niż dwa razy w miesiącu, a białe - w tygodniu. Zdecydowana większość naszego talerza to powinny być warzywa i odpowiednio dobrane produkty zbożowe - podkreślała. 

jak podkreślała ekspert, warto także przestrzegać kolejności posiłków i ostatni spożywać dwie - trzy godziny przed snem. - Z biegiem dnia jedzmy lżej. Wieczorem zjedzmy coś lżejszego - byśmy mogli zasnąć bez uczucia ciężkości - podkreślała dr Wanda Baltaza. - Zdrowe i zbilansowane menu sprawi, że wciąż będziemy o szczytu funkcjonowania, będziemy mieli dużo siły i energii i będziemy zdrowi.

Posłuchaj także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: dr Wanda Baltaza, dietetyk kliniczny, a także autorka książki "Poczuj się lepiej. jak dobrze jeść, by dobrze żyć?"

Data emisji: 14.02.2022

Godzina emisji: 08.16

kd

Czytaj także

Dzień Wegetarian. W diecie wege też liczy się produkt

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 17:33
Już prawie 60 procent Polaków i Polek deklaruje chęć redukcji spożycia mięsa, a 28 procent rezygnuje w ogóle z mięsa na rzecz potraw roślinnych - wynika z badania przeprowadzonego przez Ibris.
rozwiń zwiń