Studencie, odżywiaj się zdrowo. Czyli jak?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 14:37
Zupki chińskie, pizza, "energetyki", "kanapka posmarowana nożem" czy kawa - to elementy typowej studenckiej diety. Dlatego wystartowała kampania "Włącz żywienie do dziedziny", skierowana do żaków kształcących się na kierunkach technicznych.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Pixel-Shot

studenci nauka shutter1200 Antonio Guillem.jpg
Studenckie koło naukowe - szansa na karierę?

"Włącz żywienie do dziedziny" to akcja studentów wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W jej ramach organizatorzy udowadniają, że zdrowe odżywianie jest ważne, a przy okazji nie musi być ani drogie, ani czasochłonne. Studenci WUM wrzucają do sieci jadłospisy i przepisy na swoje dania, i podkreślają, że ich działania realizowane są w duchu evidence-based medicine, co oznacza, że "przekazywane informacje oparte są na rzetelnych i wiarygodnych danych naukowych".

Posłuchaj
04:26 _PR4_AAC 2021_11_15-12-29-41.mp3 O akcji "Włącz żywienie do dziedziny" opowiadają organizatorzy (Stacja Nauka/Czwórka) 

studentki_shutters_1200_Hugo Felix.jpg
Lokum dla studenta w czasach pandemii

W ramach akcji studentki dietetyki zapytały swoich kolegów, jak wygląda ich dieta. - Okazało się, że tylko niewielu powiedziało, iż podstawą ich żywienia są warzywa i owoce - mówiła Anna Stola. - Większość studentów przyznała, że najczęściej wybierają produkty zbożowe, a na uczelniach technicznych - produkty odzwierzęce, w tym mięso. W badaniach wyszło nam też, że wielu żaków uważa zdrową dietę za drogą, najważniejszy dla nich jest smak i czas przygotowania potraw. Skład posiłków jest dopiero na kolejnym miejscu. 

Posłuchaj także:

Dzięki danym, które zebrano podczas badania, potwierdzono to, co dotychczas uznawane było za stereotyp - że wielu studentów wcale nie odżywia się zdrowo. - Umieszczamy w internecie treści, które mają na celu zwiększenie świadomości dotyczącej żywienia wśród naszych obserwatorów. Zależy nam na tym, by ludzie byli w stanie zastosować zdrową dietę w codziennym życiu, więc publikujemy też wszelkiego rodzaju porady dotyczące m.in. tego, jak ułatwić sobie albo przyspieszyć proces gotowania - podkreślała Ilona Skrzypek. 

Słuchaj także:

Jak podkreślają organizatorki kampanii, jedną z takich porad jest mrożenie produktów. - Zwłaszcza w okresie bardziej intensywnej nauki, gdy nie ma czasu na gotowanie pełnowartościowych posiłków, warto przyrządzić więcej jedzenia i zamrozić je - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką Magdalena Skwierczyńska. - Staramy się, by nasze przepisy były proste, by potrawy można było przygotować z dostępnych produktów - podkreślała. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 15.11.2021 

Godzina emisji: 12.33

kd

Czytaj także

Kuchnia francuska. Tu się nie je, tylko celebruje posiłek

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 18:00
We Francji potrawy są lekkie, smaki delikatne, kucharz jest organizatorem najważniejszych punktów dnia, a biesiadnik... nie je, tylko celebruje posiłek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzikie rośliny w jesiennym menu: grzyby, żołędzie i pokrzywa

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 14:00
Marmolada z dzikiej forsycji, pokrzywowe kluseczki albo chleb na liściach łopianu - to wszystko możemy sami przygotować w domu, o czym w książce "Smak dzikich roślin" przekonuje Patrycja Machałek. 
rozwiń zwiń