Na uczelniach trwa akcja Helpers' Generation. Wspomóż DKMS

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 12:15
Trwa 13. odsłona akcji Helpers' Generation organizowanej przez Fundację DKMS. Studenci przeróżnych uczelni jednoczą się wokół misji pomocy chorym na nowotwory krwi.
Dzięki przeszczepom szpiku można leczyć około 200 różnych chorób
Dzięki przeszczepom szpiku można leczyć około 200 różnych choróbFoto: Photographee.eu/shutterstock

Na 46 polskich uczelniach od poniedziałku do końca tygodnia, lub dłużej, trwają Dni Dawcy - Helepers' Generation. Jej hasło to "Pomoc mamy w genach".

- W ramach tej akcji zrzeszamy społeczność akademicką wokół idei dawstwa szpiku - mówi Bartłomiej Ciosek, koordynator projektu Helpers' Generation Fundacji DKMS. - Dzięki temu projektowi blisko 140 tysięcy potencjalnych dawców szpiku dołączyło do bazy DKMS - dodaje. 

Aby dołączyć do bazy DKMS w ramach akcji Helpers' Generation, wystarczy:

  • zgłosić się do odpowiedniego punktu na uczelni,
  • udzielić wywiadu medycznego, 
  • zostanie pobrany wymaz z wewnętrznej strony policzka
  • wypełnić wniosek rejestracyjny.

Bartłomiej Cisek odkreśla łatwość tej pomocy i faktycznego ratowania życia. - Głównymi chorobami leczonymi za pomocą przeszczepienia szpiku są nowotwory krwi. W tym momencie może leczyć ponad 200 chorób dzięki tej metodzie - podkreśla. - Fundacja DKMS tworzy bazę dawców niespokrewnionych. Z dawcami naszej bazy kontaktujemy się, gdy osoba, która przeszczepu potrzebuje, nie znalazła dawcy w rodzinie. Niestety dzieje się to dość często. Na szczęście nasza baza z roku na rok jest coraz większa - dodaje. 

Gość Czwórki zwraca uwagę, że zapisanie się do bazy to minimalny wysiłek, ale i bycia realnym dawcą nie należy się bać. Gdy zadzwoni do nas telefon z fundacji, możemy uratować komuś życie. - Są dwie metody, za pomocą których możemy oddać swoje komórki macierzyste bądź szpik - opowiada. - Pierwsza, stosowana dużo częściej, bo aż w 90 procentach, to oddanie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Wygląda to trochę jak autotransfuzja - mamy założone dwa wejścia dożylne, z jednej ręki krew wypływa, z niej separowane są komórki macierzyste, a do drugiej ręki spływa. Trwa to około 5 godzin - dodaje. 


Posłuchaj
08:06 czwórka pierwsze słyszę 06.04.2022.mp3 Bartłomiej Cisek opowiada o akcji Helpers' Generation Fundacji DKMS (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Fundacja DKMS (@dkms_pl)

Warto wiedzieć, że podczas takiego zabiegu można czytać książki, oglądać seriale, spędzić czas z osobą towarzyszącą. Po zabiegu sugerowane jest wypicie kawy i zjedzenie czekolady. 

- Druga metoda to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Metoda stosowana dużo rzadziej, bo jedynie w 10 procentach przypadków. Niestety wokół niej narosło wiele mitów - opowiada koordynator. - To zabieg w znieczuleniu ogólnym. Dwóch lekarzy jednocześnie wkłuwa nam się w talerz kości biodrowej, pobierając około 5 procent naszego szpiku. Co ważne: szpik regeneruje się w ciągu 2 tygodni. Pacjent wybudzany jest po godzinie. Dzięki temu możemy uratować komuś życie - podkreśla. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Fundacja DKMS (@dkms_pl)

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Robert Grzędowski

Gość: Bartłomiej Cisek (koordynator projektu Helpers' Generation Fundacji DKMS)

Data emisji: 06.04.2022

Godzina emisji: 8.15

pj

Czytaj także

Bycie singlem - jak kochać i docenić samego siebie?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 22:55
15 lutego przypada Dzień Singla. Warto, nie tylko w tym dniu, pomyśleć o tym, jak zatroszczyć się o swoje zdrowie, rozwój i pasje.
rozwiń zwiń