"Może to wszystko rzucić i ruszyć w Bieszczady?"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 11:15
- Bieszczady są magiczne. Chodzi o historię i legendę. Ta kraina ma podwójne życie: zwykłe, prozaiczne, i poetyckie, bajkowe i mityczne - mówi w Czwórce Adrian Markowski. - I to drugie jest chyba ważniejsze.
Adrian Markowski zachęca do poznawania Bieszczad poza sezonem.
Adrian Markowski zachęca do poznawania Bieszczad poza sezonem.Foto: shutterstock/michelangeloop

Bieszczady od zawsze przyciągały osoby poszukujące wolności i artystów, co swoje początki miało w latach 70. - Rzeczywiście ludzie tam uciekali. Powstała wtedy mitologia, że jak ktoś ma dosyć komuny i dobrze mu ona dogryzła, to tam może znaleźć schronienie - opowiada Adrian Markowski, autor książki "Bieszczady. Dla tych, którzy chcą je poznać naprawdę". - Wtedy pojawiły się wszystkie idee typu "rzuć wszystko i jedź w Bieszczady". To oczywiście też było ułudą, bo mimo że w mniejszym stopniu, ale macki władzy tam też sięgały.

Trudna historia

Po wojnie teren był niezamieszkany, a ziemia leżała odłogiem. Władze więc namawiały do osiedlania się w Bieszczadach. - Zaczęli zachęcać ludzi do przyjazdu. Warunki jednak były trudne. Ludzie, którzy znajdowali pracę państwową, nie mieli tak źle, gorzej było z tymi, którzy wzięli ziemię od państwa i próbowali sami gospodarować. Oni mieli ciężko - tłumaczy gość Czwórki. - Bieszczady mają bogatą historię, miasteczka bieszczadzkie były zamieszkane przez Żydów i grekokatolików, o czym się teraz prawie nie pamięta. Na początku lat 50., w ramach Akcji H-T (hrubieszowsko-tomaszewskiej), trafili tam przesiedleńcy z okolic Lublina.


Bieszczady poza sezonem

W ostatnich latach Bieszczady stały się bardziej popularne i na połoninach można spotkać coraz więcej turystów. Adrian Markowski namawia jednak do wyjścia na szlaki przed i po sezonie, kiedy można uniknąć tłumów. Jak tłumaczy, to pozwoli "przeżywać góry" bardziej osobiście i intymnie. Jak zachęca, warto nie tylko zachwycać się pięknem tego cudownego miejsca, ale też uczyć się słuchać i patrzeć, bo tylko wtedy Bieszczady pozwolą się naprawdę odkryć i obdarują wędrującego całym swoim bogactwem.

Źr. Youtube/Bieszczadzkie Uroki - Bieszczady/Solina/Cisna/Przysłup/Bieszczadzki Park Narodowy//4K

Zobacz więcej Podróże z Czwórką <<<

Adrian Markowski od lat wydeptuje bieszczadzkie szlaki, jest niezwykłym przewodnikiem. Prowadząc pewnie czytelnika przez drogi i bezdroża, przeszłość i teraźniejszość Bieszczadów, zaprasza w swojej książce "Bieszczady. Dla tych, którzy chcą je poznać naprawdę" do odkrywania swoich tras i poznawania Bieszczad w swój własny sposób.

Posłuchaj
13:53 Czwórka/Pierwsze słyszę - Bieszczady 13.04. 2022.mp3 Adrian Markowski opowiada o książce "Bieszczady. Dla tych, którzy chcą je poznać naprawdę" (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: "Pierwsze słyszę"

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Adrian Markowski (pisarz, poeta, dziennikarz, redaktor, tłumacz, autor książki "Bieszczady. Dla tych, którzy chcą je poznać naprawdę")

Data emisji: 13.04.2022

Godzina emisji: 8.15

aw


Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń