Przyszłość płci pięknej w IT. Jak kobiety radzą sobie w świecie nowych technologii?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 19:30
Coraz więcej dziewczyn wybiera kierunki techniczne i coraz więcej kobiet, w gałęziach do niedawna zdominowanych przez mężczyzn, zajmuje kierownicze stanowiska. Sprawdzamy, jak radzą sobie kobiety w branży IT.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Gorodenkoff

ekologia lunchbox 1200.jpg
Czy dieta planetarna może uratować Ziemię?

- W świecie technologii jest miejsce dla każdego, kto ma chęci i wiedzę w tym zakresie - mówi Małgorzata Stasiak-Duklewska, ekspert IT. - W ostatnich latach nastąpił także wzrost organizacji stworzonych lub zarządzanych przez kobiety. Organizacje z kobietami na czele odnotowują znaczne sukcesy i z całą pewnością mogę stwierdzić, że niejednokrotnie są wzorem dla innych.

Posłuchaj
03:23 Czwórka/czat - kobieta w_IT_05.01. 2021.mp3 Przyszłość płci pięknej w IT (Czat Czwórki/Czwórka)

Jak przekonuje gość audycji, mamy już wiele mądrych oraz inspirujących kobiet ze świata IT, a ilość kobiet na kierowniczych stanowiskach wzrasta zauważalnie. Wynika to z kilku czynników, między innymi kobiety, coraz częściej kończą kierunki techniczne i kończą studia ze świetnymi wynikami.

- Kobiety niezależnie od branży są bardzo wartościowymi liderkami, są bardzo solidnie przygotowane do zawodu i doskonale wykształcone - tłumaczy gość Czwórki. - Bardzo chętnie też kobiety dzielą się wiedzą i doświadczeniem, co choćby widać po licznych programach mentoringowych prowadzonych przez kobiety dla kobiet, oraz wielu konferencjach poświęconych kobietom w branży IT.  

Posłuchaj także:


Czworka snowboard popr.jpg
Zabawa, sport i dużo dobrej muzyki - spędź z nami ferie 2021!

Wiele też zależy od pracodawców, bo tak naprawdę to oni tworząc odpowiednie warunki do pracy i wiele programów, otwierają możliwości realizacji kariery kobiet.

Szacuje się, że już za dziesięć lat na globalnym rynku technologii 40 proc. specjalistów IT będzie płci żeńskiej. Prognozy te dotyczą również Polski - obecne szacunki wskazują, że już teraz kobiety stanowią około 30% fachowców w branży. Jak mówi prowadzący audycję Piotr Firan, według ostatnich badań przeprowadzonych przez Master Card, Polki zostały uznane za najbardziej przedsiębiorcze kobiety w Unii Europejskiej. W badaniu światowym uplasowały się na piątym miejscu za paniami z Izraela, USA, Szwajcarii i Nowej Zelandii.

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Gość: Małgorzata Stasiak-Duklewska (Head of Employer Branding Luxoft Poland)

Godzina emisji: 15.45

aw

 

Czytaj także

Lockdown, godzina policyjna - koronawirus na świecie

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 18:36
Sytuacja pandemiczna na całym świecie staje się coraz bardziej dramatyczna. Jak wyliczał gospodarz audycji Piotr Firan, zachorowało już niemal 40 mln ludzi, zmarło ponad milion.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wizyta u psychiatry lub psychologa - kiedy warto się przełamać?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 17:51
- W dużych miastach pacjenci coraz częściej korzystają z pomocy psychologów i psychiatrów. W mniejszych ośrodkach wciąż uznawane jest to za powód do wstydu. Ludzie boją się, bo "co o nich powiedzą" - mówiła psychiatra dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka.
rozwiń zwiń