Jak uczyć się języków obcych w domu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 16:40
Najważniejszy jest cel i motywacja. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego uczymy się języka. Pomocne mogą okazać się seriale, słuchanie muzyki, jak i oglądanie wywiadów ze swoimi ulubionymi gwiazdami z danego kraju. Wiadomo, jak coś nas interesuje to łatwiej jest przyswoić wiedzę.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Maxx-Studio
przyjaciele serial 1200.jpg
"Przyjaciele" z napisami - ucz się od nich angielskiego

Nauka języków obcych nie polega tylko na zapamiętywaniu słówek z podręczników. Obcego języka możemy sie uczyć na wiele sposobów, w ostatnim czasie bardzo pomocne stają się media społecznościowe i serwisy internetowe. to właśnie dzięki nim mamy kontakt z tak zwanym "żywym językiem", dlatego coraz więcej osób sięga po pomoce naukowe na przykład w postaci filmików w sieci.


Posłuchaj
13:25 Czwórka/ Dajesz Radę - nauka języków obcych 14.01.2021.mp3 Jak się uczyć języków obcych w domu (Dajesz Radę/Czwórka)

 

- Bardzo ważne w nauce języka jest to, żeby być systematycznym i warto wybierać kanały, które codziennie i regularnie nam coś wprowadzają - mówi Aleksandra Szpunar, właścicielka szkoły językowej. - Gdy się czegoś uczymy, to zapamiętujemy to w 70%, powtarzając to następnego dnia, przyswajamy już w zasadzie w 90%. Więc najefektywniejszą metodą jest powtarzanie już poznanego materiału i wprowadzanie nowego. 

Kiedy stawiamy sobie cel, że chcemy nauczyć się języka, kupujemy wiele książek, kupujemy sobie rozszerzone dostępy do różnych aplikacji i po pewnym czasie niestety grzęźniemy na językowej mieliźnie. Jak twierdzi gość audycji dla tych, którzy chcą mieć dodatkową motywację i uczyć się szybciej, dobrym krokiem będzie nauka pod okiem doświadczonego nauczyciela, który może nam tłumaczyć zawiłości języka online.

shutterstock włochy skuter lato FXQuadro 1200.jpg
La dolce vita. Lekcje włoskiego z TikToka i "Suburrii"

Sprawdź także:

Jeżeli jednak decydujemy sami się uczyć, to warto wiedzieć z czego składa się rozmowa. - Musimy się nauczyć słownictwa i różnych zwrotów w których tego słownictwa używamy - radzi Aleksandra Szpunar. - Uczymy się zwrotów również naszego rozmówcy i w ten sposób samemu możemy sobie wypracować bardzo skuteczną metodę nauczania w domu.

W nauce gramatyki może nam przyjść z pomocą internet. - Jest dużo plaform oraz mnóstwo aplikacji, które pomagają nam wyuczyć się danej reguły i stosować ją w praktyce - podpowiada gość Czwórki. - Jest cała masa narzędzi online, które wspomagają nas w utrwaleniu zasad. Kwestią jest wykorzystywanie tych zasad w praktyce przy tworzeniu zdań.  

Posłuchaj także:

Uczenie się języków obcych może też być przyjemnością. Na przykład możemy przyswajać wybrany język przez oglądanie seriali w oryginale z podpisami lub bez nich, słuchanie piosenek i tłumaczenie ich. - Zachęcam, żeby oglądać seriale i filmy, ale z napisami w języku obcym, tak, żebyśmy czasami mogli zatrzymać dany film, aby sprawdzić dany zwrot czy słowo - mówi rozmówczyni Anny Hardej.

Metod jest wiele i wiele inspiracji oraz sposobów możemy szukać w sieci, jednak kluczem do sukcesu według naszego gościa jest systematyczność, powtarzanie, pilność, motywowanie siebie i nie robienie długich przerw w nauce.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi:  Anna Hardej

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska 

Gość:  Aleksandra Szpunar (właścicielka szkoły językowej El Primer Paso)

Data emisji: 14.01.2021

Godz. emisji: 14.09

aw


Czytaj także

Ferie z językiem. Wystarczą internet, plan i dobre chęci

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 20:20
Dwa tygodnie zimowej laby można wykorzystać na wiele sposobów. Jak się okazuje nauka języków obcych wcale nie jest tym, czego w tym czasie unikają uczniowie, a z pomocą przychodzi im internet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróżowanie w pandemii jest możliwe

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 20:00
- Pandemia zmieniła spojrzenie na podróżowanie i nie wiadomo, czy tę masową turystykę z dużymi grupami będzie tak łatwo z powrotem wprowadzić na rynek - mówi podróżnik Jacek Stasiński. - Natomiast otwiera to możliwości przed turystyką tematyczną, niszową, w małych zorganizowanych grupach.
rozwiń zwiń