Jak utylizujemy elektrośmieci? Oto najbardziej elektrorecyklingowe miasta

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 10:01
Najlepiej z elektrośmieciami radzą sobie mieszkańcy Katowic, Białegostoku i Bydgoszczy. - Niestety, wielu Polaków wciąż wrzuca sprzęt elektroniczny do kosza z odpadami zmieszanymi - przestrzegał Michał Gwóźdź, współautor badań "Najbardziej elektrorecyklingowe miasta w Polsce". 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Monkey Business Images

- Poszukiwaliśmy różnic w tym, jak często nasi rodacy utylizują małe i duże sprzęty elektroniczne. Małe sprzęty, jak telefony, tablety, wymieniamy średnio co rok - do trzech lat. Tu warto zaznaczyć, że są one jednak nastawione na dużo mniejszą żywotność i co kilka lat zmuszeni jesteśmy je usuwać. Natomiast duże sprzęty, jak lodówki, telewizory, kupujemy na dłużej - wyliczał Michał Gwóźdź, członek Zespołu analitycznego TML, autorów badań "Najbardziej elektrorecyklingowe miasta w Polsce. Jak mieszkańcy największych miast podchodzą do utylizacji starej elektroniki?".

W każdym mieście znajdują się specjalne punkty odbioru dużej elektroniki. - Dzięki tym miejscom są one potem utylizowane w sposób ekologiczny. Część tych urządzeń poddaje się recyklingowi i to także przekłada się na środowisko - podkreślał ekspert. Jak tłumaczył, nie powinno się wyrzucać nawet małych elektrośmieci do koszy na odpady "zmieszane" - a tym bardziej "pozostawiać gdzieś przy drodze" - co jest karalne. Sprzęt zalegający potem na wysypiskach śmieci ma dramatyczny wpływ na środowisko, bo zawiera szkodliwe substancje i podzespoły.

Niestety, sklepy nie mają obowiązku odbierać od nas starych sprzętów, jeśli kupujemy nowe. - Byłaby to dodatkowa możliwość utylizacji sprzętu, ale odzyskiwania podzespołów - podkreślał Michał Gwóźdź. - Najbardziej problematyczny w pozbyciu się jest duży sprzęt, jak piekarnik czy lodówka. Problematyczny jest transport, to wiąże się nierzadko z kosztami, więc ludzie po prostu trzymają te sprzęty w domach i zwlekają z pozbyciem się ich. 

Posłuchaj
08:51 czwórka elektro 2022_04_19-07-15-50.mp3 Michał Gwóźdź mówi o tym, które z polskich miast są najbardziej "elektrorecyklingowe" (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Badanie "Najbardziej elektrorecyklingowe miasta w Polsce" zostało przeprowadzone w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Bydgoszczy, Katowicach, Szczecinie, Gdańsku, Łodzi, Białymstoku oraz we Wrocławiu, a udział w ankiecie wzięło 1005 respondentów. - Najlepiej radzą sobie mieszkańcy Katowic, Białegostoku i Bydgoszczy. Zadeklarowali, że oddają sprzęt w specjalnych punktach bądź korzystają ze specjalistycznych transportów. Najgorzej jest w Szczecinie, Poznaniu i Gdańsku, gdzie ludzie wciąż trzymają stary sprzęt w domach bądź wyrzucają go wraz z innymi odpadami - podkreślał gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Michał Gwóźdź (członek Zespołu analitycznego TME, autorów badań "Najbardziej elektrorecyklingowe miasta w Polsce. Jak mieszkańcy największych miast podchodzą do utylizacji starej elektroniki?")

Data emisji: 19.04.2022

Godzina emisji: 7.11

kd


Czytaj także

DJ Bert: branża muzyczna wspiera Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 13:57
- Dochody z koncertów przeznaczane są w całości na pomoc dla uchodźców z Ukrainy, a z drugiej strony - mamy całą listę artystów, którzy odwołują występy w Rosji. W branży muzycznej dzieje się bardzo wiele, by wesprzeć Ukrainę - mówił Norbert "Bert" Borzym.
rozwiń zwiń