Zbiórki dla Ukrainy. Sprawdź, jak pomagać

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 10:00
Największe polskie organizacje pomocowe rozpoczęły zbiórki pieniędzy na pomoc dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Chcą przede wszystkim kupić i przekazać najbardziej potrzebne artykuły dla osób mieszkających w strefach, gdzie toczą się walki. Każdy z nas może wesprzeć te organizacje i w ten sposób pomóc mieszkańcom Ukrainy. Podpowiadamy, jak można to zrobić. 
Sprawdź, jak możesz pomóc Ukrainie
Sprawdź, jak możesz pomóc UkrainieFoto: Shutterstock.com/Anna Koberska

CARITAS POLSKA

Caritas Polska spodziewa się fali uchodźców z Ukrainy i przygotowuje się na ich przyjęcie. Na razie przekazano Caritas Ukrainy 100 tysięcy złotych na bieżące przygotowania do sytuacji kryzysowej.

Caritas Polska ogłosiła zbiórkę pod hasłem "Pomoc dla Ukrainy". Wśród najpilniejszych potrzeb są żywność, środki higieniczne i zapewnienie podstawowej pomocy materialnej. - Sytuacja pozostaje bardzo dynamiczna i zakres potrzeb będzie ewoluował w czasie. Monitorujemy rozwój wypadków i będziemy określać skalę potrzebnego wsparcia, również w przypadku możliwych przesiedleń ludności z terenów zagrożonych działaniami zbrojnymi. Pozostajemy solidarni z naszym wschodnim sąsiadem i mamy nadzieję, że dalsza inwazja Rosji zostanie zatrzymana - powiedział ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska

Wpłaty na pomoc dla Ukrainy można przekazywać poprzez stronę caritas.pl można też wysłać SMS pod numer 72052 o treści UKRAINA (koszt 2,46 zł z VAT).

Można także dokonać wpłaty bezpośrednio na konto organizacji:

77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem UKRAINA

POLSKA AKCJA HUMANITARNA

Polska Akcja Humanitarna rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na żywność i artykuły higieniczne. Wsparciem zostaną objęte osoby poszkodowane w wyniku wojny, a także uchodźcy przybywający do Polski. - W pierwszej kolejności będziemy dostarczać żywność oraz inne niezbędne produkty, aby mieszkańcy mogli przetrwać najtrudniejsze chwile. Liczymy, że społeczeństwo odpowie na apel o wsparcie naszych najbliższych sąsiadów - powiedział rzecznik prasowy PAH Rafał Grzelewski.

Polska Akcja Humanitarna działa na Ukrainie od ośmiu lat, czyli od początku konfliktu zbrojnego w 2014 r. Rok później we wschodniej części kraju otworzono stałą misję.

Wpłat można dokonywać na stronie internetowej pah.org.pl/sos-ukraina lub bezpośrednio na konto organizacji: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772.

POLSKIE CENTRUM POMOCY MIĘDZYNARODOWEJ

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej z kolei dostarczyło do Charkowa pierwszy transport z zestawami higienicznymi, generatorami, latarkami i kuchenkami. PCPM zbiera pieniądze na kolejne transporty.

Wpłat można dokonywać przez indywidualne konto bankowe: mBank 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001; tytuł wpłaty: Pomoc dla Ukrainy oraz na Facebooku PCPM

POLSKA MISJA MEDYCZNA

PMM zapowiedziała, że za zebrane pieniądze kupi środki medyczne, w tym opatrunki.

Pomoc PMM dla Ukrainy można wesprzeć poprzez:

PKO BANK POLSKI

Fundacja PKO Banku Polskiego uruchomiła specjalne konto do wpłat na rzecz pomocy dla Ukrainy. Można wesprzeć dowolną kwotą.

Dane do przelewu:
Fundacja PKO Banku Polskiego
Tytuł: Wpłata na pomoc dla Ukrainy
Nr konta: 47 1020 1068 0000 1002 0172 3014

Wpłaty możesz również dokonać w aplikacji mobilnej IKO.

PKO BP zniósł także opłaty za przelewy na Ukrainę. Znosimy opłaty za szybki przelew do Kredobanku oraz za zlecenie przelewu zagranicznego do każdego banku w Ukrainie. Mamy nadzieję, że tym gestem choć odrobinę pomożemy naszym sąsiadom z Ukrainy w tym trudnym dla nich czasie - poinformowano na Twitterze.

Kredobank jest uniwersalnym bankiem z centralą we Lwowie, jego właścicielem jest PKO Bank Polski. Sieć placówek Kredobanku obejmuje centralę we Lwowie oraz 82 oddziały na terenie całej Ukrainy; posiada ponad 588 tys. klientów detalicznych i 57 tys. firm i przedsiębiorstw.

***

Szczegóły i regulamin wszystkich zbiórek można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych organizacji.

Poniżej przedstawiamy rządowe informacje w związku ze spodziewanym napływem uchodźców z Ukrainy

INFOLINIE

Informacje o pomocy dla obywateli Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej dostępne są pod numerem infolinii Urzędu do Spraw Cudzoziemców: +48 47 721 75 75 - przekazało MSZ. Resort przypomina też, że działa specjalna infolinia dla polskich obywateli oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie: +48 22 523 88 80.

PUNKTY RECEPCYJNE

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński zadeklarował, że Polska przyjmie wszystkich ukraińskich uchodźców, którzy pojawią się na naszej granicy. Rząd przygotował osiem punktów recepcyjnych dla uchodźców wojennych z Ukrainy, będą one rozmieszczone przy przejściach granicznych na terenie województw lubelskiego i podkarpackiego.

Uchodźcy otrzymają ulotkę, na której znajdują się wszystkie informacje dotyczące uzyskania azylu w Polsce. Do dyspozycji Ukraińców będzie również specjalna strona internetowa, ponadto uchodźcy będą otrzymywać powiadomienia z potrzebnymi informacjami poprzez SMS.

Lista punktów recepcyjnych: 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje Ukraińców za pomocą SMS, że wszyscy uchodźcy zostaną wpuszczeni do Polski. Alert z takim zapewnieniem został opublikowany w piątek na Twitterze RCB.

PLATFORMA 

Rząd uruchomi także platformę pomagamukrainie.gov.pl, na której będzie można zgłaszać z jednej strony gotowość pomocy, z drugiej zapotrzebowanie na pomoc. Zapowiedział to szef KPRM Michał Dworczyk.

paw/kul

Czytaj także

Relokacja uchodźców z Ukrainy. Na granicy gotowe są punkty recepcyjne [LISTA]

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 16:10
- Będzie dziewięć punktów recepcyjnych przy granicy, po cztery w województwie lubelskim i województwie podkarpackim, a także jeden dodatkowy na dworcu kolejowym w Przemyślu - przekazał wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Jak podkreślił, ten ostatni ruszy za kilka godzin, a pozostałe są już gotowe.
rozwiń zwiń