Nielegalne wysypiska śmieci. "Biznes niebezpieczny dla Ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 21:39
Ministerstwo klimatu zapowiedziało podwyższenie kar za nielegalne magazynowanie i wyrzucanie odpadów. Opłaty wzrosnąć mają z pięciuset nawet do pięciu tysięcy złotych. Czy to pomoże w walce z nielegalnymi wysypiskami śmieci? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: MOHAMED ABDULRAHEEM/Shutterstock.com

shutterstock wakacje free 1200.jpg
Jak zaplanować ekologiczne wakacje?

Nielegalne góry śmieci, zagrażające środowisku, zalegają przy drogach i w lasach, a wielu nazywa je "tykającymi bombami ekologicznymi". Jak podkreślała Agnieszka Fiuk ze Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami to, że pozbywamy się odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych i w sposób, w jaki nie powinniśmy tego robić to pokłosie braku odpowiedniej edukacji w tym zakresie. - To z jednej strony echa przeszłości i okresu, gdy do gospodarowania odpadami nie przykładano się w takim stopniu, jak ma to miejsce dzisiaj. Z drugiej strony w Polsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat zredukowano łączną powierzchnię składowisk odpadów o ponad 40 proc. - podkreślała. 

Posłuchaj
03:43 _PR4_AAC 2021_07_13-15-43-19.mp3 Składowiska nielegalnych odpadów - jak z nimi walczyć? (Czat Czwórki) 

Zielona energia ekologia 1200 free.jpg
Od zabawy do dobrych nawyków ekologicznych

Jak podkreślała, to właśnie dla wielu wytwórców odpadów na większą skalę - paradoksalnie - stanowi problem. - Infrastruktura przeznaczona do utylizowania drastycznie zmalała, dlatego ludzie ci stracili możliwość taniego i zgodnego z prawem utylizowania odpadów - tłumaczyła ekspert. - Ceny za utylizację odpadów niebezpiecznych wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych za tonę takiego materiału - tłumaczył Jakub Pulka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Dlatego ukrycie takich śmieci i przechowywanie ich w nieodpowiednich warunkach stało się dla wielu podmiotów opłacalne - wyjaśniał. Z drugiej strony - opłacalnym biznesem jest także "udawanie", że się te śmieci utylizuje. - Na rynku pojawiły się firmy, które deklarują, że posiadają infrastrukturę niezbędną do utylizacji, choć jej nie mają - tłumaczyła Agnieszka Fiuk. - Firmom tym wytwórcy - w dobrej wierze - przekazują swoje odpady licząc, że zostaną one właściwie zutylizowane. A tymczasem są one po prostu porzucane w przypadkowych miejscach.

Posłuchaj także:

Jak tłumaczył Jakub Pulka, to ogromne zagrożenie dla Ziemi. - Przy długiej ekspozycji substancji toksycznych na środowisko pojawiają się trwałe konsekwencje. Te substancje przedostają się także do warstwy wodonośnej - podkreślał ekspert. Dlatego Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad podwyższeniem kar dla nielegalnie składujących śmieci, a na stronach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska można zgłaszać pojawiające się nielegalne wysypiska. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak 

Data emisji: 13.07.2021

Godzina emisji: 15.35

kd

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zapamiętamy Euro 2020? "Było totalnie nieprzewidywalnie"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 19:54
11 bramek samobójczych, siedem dogrywek, porażka Polaków i zwycięstwo Włochów - jakie jeszcze momenty zapamiętamy po Euro 2020?
rozwiń zwiń