Nadchodzi Pyrkon. Co w programie święta fantastyki?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2022 07:30
Kostiumy, przebrania i zabawa rodem z książek  fantasy. Pyrkon - jeden z największych festiwali fantasy w Europie - rozpocznie się już 16 czerwca w Poznaniu.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Denis Starostin/Shutterstock.com

Pyrkon to jeden z największych w Europie festiwali fantastyki, na którym każdy miłośnik gier, filmów, komiksów czy literatury poczuje, że znalazł swój skrawek nieba. To 56 godzin nieprzerwanej zabawy, czasu spędzonego na prelekcjach wybranych z niemal tysiąca punktów programu, graniu w gry, oglądaniu wystaw i fantastycznych wiosek oraz spotkaniach z twórcami fantastyki z całego świata! To również zakupy u 280 wystawców mających w asortymencie nie tylko gadżety ze znanych i mniej znanych uniwersów, ale też unikatowe, rękodzielnicze wyroby. Jednak przede wszystkim to Fantastyczne Miejsce Spotkań z magiczną atmosferą, którą możecie poczuć tylko tutaj i tylko przez trzy dni w roku. Wśród nowości m.in. niezależna Strefa Cosplay. Cosplayerzy swoją bezinteresowną pracą, często trwającą wiele miesięcy, zmieniają hale poznańskich targów w baśniowy i cudowny świat. Teraz będą mieć własne miejsce. W ramach Pyrkonu będą też działać wioski tematyczne – m.in. Alkochemicy, League of Legends i WH40K Segmentum Polonia. Więcej o szczegółach tegorocznej odsłony imprezy opowie Iga Tomaszewska, PR manager Festiwalu Fantastyki Pyrkon.

W audycji porozmawiamy też o sztuce generatywnej. Naszym gościem będzie z Iwona Tau. Artystka tworzy swoje obrazy wspólnie ze sztuczną inteligencją. Jak wygląda taki proces? Jaki jest jej udział w tworzeniu, a jaki algorytmów? W jakim stopniu można zaplanować efekt?

Martyna Ogonek, sprawdzi najnowsze doniesienia na temat diety śródziemnomorskiej, a Kamil Jasieński podsumuje tegoroczną odsłonę CARBON Silesia Festiwal.


Duet Coals na CARBON Silesia Festival 2022. Duet Coals na CARBON Silesia Festival 2022.

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszęw poniedziałek (13.06) od 6.00 zaprasza Kamil Jasieński.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka rozrywka fantastyka

Czytaj także

Bal przebierańców. "W Korei nikt nie przebiera się za mitologiczne stwory"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 13:30
- Jeśli Koreańczycy wybierają się na bal przebierańców, to traktują to bardzo poważnie. Starannie przygotowują stroje i dbają o najmniejsze szczegóły. Najczęściej inspirują się popkulturą, rzadko natomiast sięgają do koreańskiej tradycji, bo uważają, że byłaby to profanacja - opowiada Karolina Jasińska, czyli Kimiko Hime.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Krakowskie potwory". Mitologia słowiańska dostała miejsce w serialu

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 12:45
"Krakowskie potwory" to mrożąca krew w żyłach opowieść, której akcja rozgrywa się we współczesnym Krakowie. Twórczynie serialu zwróciły się w stronę mitologii słowiańskiej. Obok bohaterów serialu na ekranie nie brakuje słowiańskich maszkar. 
rozwiń zwiń