(Nie)zakazane piosenki. Śpiewamy piosenki powstańczej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 12:45
78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego można uczcić na różne sposoby. Jednym z nich jest wspólne śpiewanie piosenek powstańczych. - Atmosfera na placu Piłsudskiego jest wspaniała. Jest to przeżycie, które zostaje w pamięci na wiele lat - mówi Anna Cywińska z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Mieszkańcy stolicy wspólnie śpiewają (nie)zakazane piosenki powstańcze.
Mieszkańcy stolicy wspólnie śpiewają (nie)zakazane piosenki powstańcze. Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Prześladowana piosenka

W czasie okupacji czy Powstania Warszawskiego nie można było śpiewać piosenek, które dotyczyły Polski czy państwa polskiego - mówi Anna Cywińska. - Wszystkie piosenki, które były utożsamiane z naszym narodem, były zakazane.

Zdarzali się jednak śmiałkowie i na warszawskich ulicach i podwórkach można było usłyszeć pieśni patriotyczne czy prześmiewcze podwórkowe pastisze na temat okupanta. Tworzyło się je z dnia na dzień, a warszawska ulica żywo reagowała na bieżące wydarzenia. Zdarzały się także koncerty, podczas których grano muzykę Chopina. Takie koncertowanie jednak obarczone było ryzykiem - groziły za to kary i represje.


Wspólne śpiewanie

1 sierpnia to, co zakazane było w czasach okupacji, wybrzmi na placu Piłsudskiego w Warszawie. Koncert z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy poprowadzi Tomasz Wolny. Na specjalnie przygotowanej scenie artyści wykonają m.in. "Warszawiankę", "Marsz Mokotowa", "Sanitariuszkę Małgorzatkę" czy "Warszawskie dzieci", wtórować im będą warszawiacy i przyjezdni odwiedzający stolicę.

- Piosenka była szczególnie ważna w czasie Powstania Warszawskiego. Dawała ludziom szansę na oddech. Niosła pociechę. Od zawsze była ważna podczas walki, bo integrowała ludzi i ich spajała - opowiada rozmówczyni Marty Zinkiewicz. - Poza tym dodawała energii i nadziei.

Niegdyś zakazane, dziś bywa, że zapomniane. Nie trzeba ich jednak znać na pamięć, bo na miejscu będą rozdawane śpiewniki. Można je też pobrać ze strony Muzeum Powstania Warszawskiego.


Źr. Facebook/Muzeum Powstania Warszawskiego


Jak się przygotować?

Do wspólnego śpiewania piosenek powstańczych można się wcześniej przygotować. Jak przekonuje Anna Cywińska, przede wszystkim warto po prostu przeczytać tekst. - Czasami słowa piosenek nie są takie proste. Szczególnie że niektóre ze słów dla współczesnego człowieka mogą być nieznane - tłumaczy. - Potem wystarczy tylko poddać się atmosferze, która na placu Piłsudskiego jest wspaniała. Jest to przeżycie, które zostaje w nas na wiele lat.

Powstanie Warszawskie >>> serwis specjalny Polskiego Radia

(Nie)zakazane piosenki - wspólne śpiewanie powstańczych utworów - powraca po 2 latach przerwy. Nie tylko wydarzenie, ale także sama muzyka łączy ludzi i pokolenia. - Jest spora grupa ludzi, którzy co roku przychodzą na wspólne śpiewanie. Wśród nich jest wiele osób młodych - opowiada organizatorka. - W większości przypadków jak ktoś już przyjdzie, to wraca, zabierając ze sobą znajomych. Widać jak ludzie wspólnie przeżywają i wspólnie się bawią.

Teksty wybranych powstańczych piosenek znajdziesz TUTAJ <<<

Koncert na placu Piłsudskiego rozpocznie się o godzinie 20.30


Posłuchaj
03:56 Czwórka/Pierwsze Słyszę (nie) zakazane piosenki 01.08.2022.mp3 Obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego. (Nie)zakazane piosenki na placu Piłsudskiego w Warszawie (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotował: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 01.08.2022

Godzina emisji: 07.15

aw


Czytaj także

"Eugeniusz Lokajski pokazał w czasie powstania, że ma żyłkę fotoreporterską"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 15:10
- Robiąc zdjęcia, był jednym z nich. Widać, że powstańcy prawie nie zwracają na niego uwagi, gdy wchodzi z aparatem w sam środek akcji. Eugeniusz Lokajski był także sprawnym portrecistą oraz, jak się okazało w Powstaniu Warszawskim, osobą, która miała żyłkę fotoreporterską - mówiła Joanna Jastrzębska z Muzeum Powstania Warszawskiego. 25 września minęła 77. rocznica śmierci bohatera audycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opowiedz o nadziei w konkursie Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 12:15
Muzeum Powstania Warszawskiego od lat pyta młodych ludzi o wartości, te, o które walczyli ich rówieśnicy podczas warszawskiego zrywu. W tym roku prosi, by uczestnicy filmowego konkursu opowiedzieli o nadziei, która z pewnością dziś ma różne oblicza. 
rozwiń zwiń