Polski podróżnik. Jaki jest i dokąd podróżuje?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2022 13:20
- Cień pandemii mamy z tyłu głowy, ale nie powstrzymuje on nas przed podróżowaniem i to dalekim podróżowaniem - mówi Marcin Glądała, który współrealizuje Ogólnopolskie Badania Podróżników. Sprawdzono w nim między innymi, jakie decyzje o podróży podejmujemy, jaki typ wyjazdów wolimy i czy jeździmy solo czy z towarzyszami. 
Jakie są ulubione kierunki wyjazdów polskich podróżników?
Jakie są ulubione kierunki wyjazdów polskich podróżników?Foto: frantic00/Shutterstock

Już po raz czwarty przeprowadzono Ogólnopolskie Badania Podróżników. Wzięła w nim udział rekordowa liczba 6750 podróżników. Pytań, na które odpowiada badanie, jest wiele. Raport wyłonił m.in. najpopularniejszy kierunek podróży, najbardziej aktualny podróżniczy trend, najbardziej inspirujące blogi, konta społecznościowe czy wpływowe postaci polskiego rynku podróżniczego.

Projekt badawczy przeprowadzony przez Klub Podróżników Soliści i Instytut Badawczy MAND obejmował rok 2021. - Badania dotyczyły okresu od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku.  Na ich wynik miała więc wpływ rzeczywistość pandemiczna. Dotyczyło to między innymi wyboru kierunków - powiada gość Czwórki. - Nie zawsze były zgodne z preferencjami. Głównie podróżowano tam, gdzie można było podróżować. Pandemia miała też wpływ na moment dokonywania rezerwacji.

Jak wynika z badań, kolejny rok z rzędu, podróżują głównie kobiety. Stanowią one ponad 70 procent badanych. Europa jest na czele wybieranych kontynentów. Ze względu na pandemię do łask wróciła Polska. Z dalszych regionów często wybierana była Azja i Afryka, ale też Ameryki Północna i Południowa. 

- Dość często podróże odbywały się w formule city break, czyli przedłużony weekend, albo krótsze pobyty trwające do tygodnia. Stąd dominowała Europa. Sposób spędzania czasu ma wpływ na wybór zakwaterowania - tłumaczy Marcin Glądała. - Przy zwiedzaniu i pobytach w jednym miejscu najczęściej wybieramy hoteliki, guest house'y, hostele, o standardzie, który wszystko zapewnia. Rzadziej pojawiają się hotele z formułą all inclusive. Gdy jedziemy na łono natury, pojawiają się namioty i kampingi.


Źr. Facebook/Ogólnopolskie badanie podróżników

Wybór kierunku zależy od wieku podróżnika. Dalsze regiony świata są wybierane przez osoby 55+. - Częściej wybierali oni takie kierunki jak Ameryka Południowa. Może być to związane z większą zasobnością portfela, ale też z tym, że być może mają już na swoim koncie bliższe podróże. Stąd ich wybór pada na odleglejsze regiony - zauważa gość audycji. - Też może się to wiązać z ilością wolnego czasu. Są to podróżnicy wybierający dzikie i bardziej odległe wyzwania. Na statystycznego polskiego podróżnika przypada ok. pięciu podróży rocznie. Poza dłuższym wakacyjnym wyjazdem dochodzą przedłużone weekendy i krótsze wypady.

Sprawdź także: Podróże z Czwórką >>>


Posłuchaj
11:36 Czwórka/Pierwsze Słyszę - badanie podróżnicy 06.09.2022.mp3 Marcin Glądała z Klubu Podróżników Soliści opowiada o Ogólnopolskich Badaniach Podróżników. (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Marcin Glądała (Klub Podróżników Soliści) Ogólnopolskie Badania Podróżników 

Data emisji: 06.09.2022

Godzina emisji: 8.30

aw/pj

Czytaj także

"Muminki, port i kamieniste plaże". Odwiedzamy Turku w Finlandii

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2022 08:37
Położone na zachodnim wybrzeżu Turku, oddalone zaledwie o dwie godziny drogi od Helsinek, jest najstarszym fińskim miastem. W tym mieście coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy aktywnego spędzania czasu, jak i fani Muminków. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Natalia Niedźwiedź - Polka po prestiżowych zawodach w Innsbrucku

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2022 13:33
Pierwszy raz w historii polskiego freeride’u na zawodach Crankworx w Innsbrucku wystartowała reprezentantka naszego kraju. - To było super przeżycie i efekt wow! - opowiada Natalia Niedźwiedź o swoim udziale w imprezie.  
rozwiń zwiń