Jak nie stracić motywacji w nowym roku? Trener personalny radzi

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 14:13
 - Wraz z początkiem stycznia biegniemy na siłownie i rzucamy się na maszyny do treningu. Tymczasem zrzucanie wagi albo spalanie tkanki tłuszczowej to proces, który powinniśmy zaplanować na dłuższy czas - mówił w rozmowie z Czwórką Kamil Kalka, trener personalny.
Realizacja postanowień noworocznych często wymaga wiele trudu i konsekwencji
Realizacja postanowień noworocznych często wymaga wiele trudu i konsekwencji Foto: Africa Studio/shutterstock

"Nowy rok, nowy ja", "poprawię swoją tężyznę fizyczną" i "będę innym człowiekiem" - to postanowienie noworoczne wielu z nas. - W pierwszych dniach i tygodniach nowego roku w siłowniach są tłumy. Ludzie czekają po kilkanaście minut do sprzętu. To rzeczywiście dobry czas, ale większość popełnia podstawowy błąd: zaczynamy chcieć za bardzo - mówił trener Kamil Kalka.

Nie schudniesz z dnia na dzień - pogódź się z tym

Jak podkreślał ekspert, by spełnić te pragnienia i utrzymać motywację, a potem rzeczywiście zmienić swoje życie, warto pogodzić się z faktem, że nie nic nie wydarzy się z dnia na dzień. - Najważniejsze jest ustalenie sobie realnego terminu na to, by osiągnąć nasze cele, nawet jeśli ma on być nieco odległy - objaśniał gość Czwórki. - Jeśli jesteśmy całkiem początkujący warto skonsultować się ze specjalistą. Chodzi nie tylko o skuteczność, ale także o to, by nie zrobić sobie krzywdy - tłumaczył. - Dobrze, jeśli będziemy mieć plan treningowy, który pomoże uniknąć kontuzji i nie przeciążyć stawów i mięśni.

Wprowadź sport do codziennej rutyny

Jednym z kluczy do sukcesu jest także dieta. Zdaniem gościa Czwórki, to nawet 60 procent naszego przyszłego sukcesu. Każde piętnaście minut dziennie daje nam już pewną systematyczność i to jest "ważniejsze niż silna, ale krótkotrwała motywacja". - Dzięki systematyczności utrzymujemy treningi na pewnym poziomie. To bardziej skuteczne niż jednorazowe "zrywy". Warto w czasie ustalonych dni wychodzić i regularnie przeprowadzać aktywności sportowe - mówił Kamil Kalka. - Sam staram się codziennie zrobić trening, by nie wypaść z rutyny.

Sprawdź także:

Posłuchaj
11:27 siłownia_PR4_AAC 2023_01_03-09-12-11.mp3 Jak utrzymać sportową motywację? Mówi trener osobisty (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

"W grupie zawsze jest raźniej"

Rozwiązaniem dla osób, które obawiają się, że mogą stracić motywację, jest działanie w grupie. - Towarzystwo zawsze dobrze działa, wśród uczestników takich zajęć pojawia się nutka rywalizacji. Dodatkowo, jeśli wiemy, że ktoś na nas czeka, łatwiej nam wstać rano na siłownię, albo udać się tam po pracy - podkreślał gość Czwórki. - Pamiętajmy, że jeśli startujemy od początku, albo mieliśmy dłuższą przerwę warto zacząć od czegoś spokojniejszego.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Kamil Kalka (trener personalny)

Data emisji: 02.01.2023

Godzina emisji: 9.15

kd

Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń