Wystarczy uwierzyć w swoje szczęście i dobre rzeczy zaczną nam się przytrafiać?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 10:49
- Afirmacja to nie magia. Kiedy dobrze myślimy o przyszłości i wierzymy w swoje siły, mamy większą motywację i dzięki temu po prostu jesteśmy skuteczniejsi w naszych działaniach - przekonywała psycholog Katarzyna Iwaszczuk-Pudzianowska.
Pozytywne myślenie otwiera drzwi do prawdziwego szczęścia?
Pozytywne myślenie otwiera drzwi do prawdziwego szczęścia?Foto: shutterstock.com/Tithi Luadthong

W styczniu zazwyczaj powtarzamy sobie, że nadchodzący rok będzie lepszy od poprzedniego. Syndrom "lucky girl", czyli pozytywna afirmacja, to przekonywanie swojego umysłu i ciała, że będziemy szczęśliwi. Jeśli na przykład właśnie zakończyliśmy związek, postanawiamy, że w kolejnych miesiącach naszego życia znajdziemy nową miłość i poznamy kogoś, z kim będziemy doskonale się dogadywać. Choć najczęściej kończy się to "jak zwykle", takie zaklinanie rzeczywistości nie zawsze jest bezcelowe. 

- Według terapii poznawczo-behawioralnej czujemy oraz działamy według tego, jak myślimy i postrzegamy otoczenie - mówi Katarzyna Iwaszczuk-Pudzianowska, psycholog i autorka podcastu psychoedukacyjnego "Pokój w głowie". - Tu nie chodzi o magię i o generowanie "szczęśliwych zrządzeń losu", ale po prostu o zdrowe podejście do życia i codziennych spraw. Dzięki większej motywacji do działania i pozytywnemu myśleniu mamy większe szanse na sukces - mówiła ekspert. 

Powtarzaj, że się uda, i się uda

Jak podkreślała, nie ma dowodów naukowych, że wpływamy na to, co "ześle nam los i wszechświat". - To jest jednak klasyczne narzędzie terapeutyczne, polegające na tym, by zmieniać swoje przekonania. Chodzi o racjonalne podejście do różnych spraw, m.in. to, że im więcej czynności podejmę, by coś osiągnąć, tym większe jest prawdopodobieństwo, że to rzeczywiście się uda - podkreślała gość Czwórki. - Ważna jest równowaga. Wiara w dobre rzeczy jest bardzo OK, ale nic nie wydarzy się samo, więc - oprócz afirmacji - warto podjąć konkretne działania - podkreślała Katarzyna Iwaszczuk-Pudzianowska.

Sprawdź także:

Jak radzili słuchacze Czwórki w naszej sondzie, ta zależność dotyczy konkretnych dziedzin życia. - Jeśli postanowię sobie, że świetnie zdam maturę, by to osiągnąć, powinnam zacząć się po prostu uczyć - mówiła jedna ze słuchaczek. 

Posłuchaj
04:41 _PR4_AAC 2023_01_25-07-26-47.mp3 Czy afirmacja jest skuteczna? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał reporterski: Oliwia Krettek

Data emisji: 25.01.2023

Godzina emisji: 07.15

kd/kor


Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń