"Kiedy? Gdzie? Jak?" - gdzie się podział czas?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 18:18
W szkole nikt nas nie uczy, jak zarządzać swoim czasem. Tę lukę postanowiła wypełnić Martyna Wiśniewska i tak powstał projekt "Kiedy? Gdzie? Jak?" organizowany w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii. 
Czy dobrze zarządzasz swoim czasem?
Czy dobrze zarządzasz swoim czasem?Foto: pixabay (domena publiczna)

Wielu z nas ma problem ze zmieszczeniem w dobie wszystkich zaplanowanych rzeczy. Miała go także Martyna: - Dzięki odpowiedniemu zarządzaniu czasem jakoś go ogarniam - mówi w Czwórce. - Musimy mieć świadomość, ile mamy czasu do dyspozycji i na co chcemy go przeznaczyć. Często zapominamy, jak ten czas szybko mija, przeznaczamy go na różne rzeczy, a zapominamy o najważniejszych sprawach. Trzeba umieć wybrać to, co w danym momencie powinniśmy zrobić.


Życie z kalendarzem pomaga

Gość audycji żyje z kalendarzem w ręku. - Wszystko zapisuję z wyprzedzeniem w aplikacji lub kalendarzu. Raz w miesiącu spisuję, co mam do zrealizowania, a dzień przed ustalam plan godzinowy - opowiada Martyna Wiśniewska. - Planowanie nie jest takie trudne, dużo ciężej jest realizować plan. W tym pomaga systematyczność i trzymanie się planu. Oczywiście są sytuacje, gdy możemy sobie pozwolić na elastyczność i coś przenieść na inny dzień. Jednak dzięki planowaniu mamy świadomość, co i kiedy możemy przerzucić i na co starczy nam czasu.

Projekt "Kiedy? Gdzie? Jak?" jest skierowany do młodzieży i można znaleźć o nim informacje w mediach społecznościowych. Jednak kompendium wiedzy o tym, jak zarządzać czasem, można znaleźć na stronie, gdzie znajduje się e-book, w którym są omówione wszystkie podstawowe zagadnienia z tym związane.


Nie odkładaj "na potem"

Jak radzi Martyna Wiśniewska, za działanie najlepiej wziąć się od razu i nie odkładać. - Patrzę na zegarek i jest 17.40 - myślę, zacznę o 18.00, i potem to się przekłada na coraz to większe obszary czasu: zacznę w poniedziałek, za miesiąc, za rok - wylicza. - Trzeba zsynchronizować działania krótko- i długoterminowe i nie czekać, bo nie ma na co czekać. Powinniśmy od razu brać nasze życie w ręce. Czas mija i trzeba być tego świadomym, wykorzystując go maksymalnie.


Źr. Instagram/kiedygdziejak


Zobacz także:


Metoda 1+3

A co, jeśli nie wiemy, jak dobrze zaplanować czas? W wyborze priorytetów na dany dzień może pomóc metoda 1+3. - Wybieramy jedno najważniejsze zadanie na dzień, które chcemy zrealizować. Wybieramy trzy mniejsze poboczne, na których też się chcemy skupić, ale nie są dla nas tak ważne - tłumaczy rozmówczyni Marty Hoppe. - Tu chodzi o to, że często robimy różne rzeczy, a najważniejsze zadania zostawiamy na koniec dnia i nie realizujemy tego, co naprawdę jest ważne. Jest to więc dobra metoda, żeby sobie wyznaczać konkretne zadanie. Metod, które pomagają w zarządzaniu czasem, jest wiele.


Posłuchaj
14:33 Czwórka/Dajesz Radę - czas 09.02.2022.mp3 Martyna Wiśniewska, koordynatorka projektu "Kiedy? Gdzie? Jak?" radzi, jak zarządzać czasem (Dajesz Radę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Martyna Wiśniewska (koordynatorka projektu "Kiedy? Gdzie? Jak?")

Data emisji: 09.02.2022

Godzina emisji: 14.08

aw


Czytaj także

Postanowienia i plany. Jak dotrzymać słowa danego samemu sobie?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 18:30
Przestanę palić, schudnę, zacznę oszczędzać, będę czytać więcej książek - to noworoczne postanowienia, które zaczynamy robić, kiedy tylko minie ból głowy po szaleństwach sylwestrowej nocy. Lista to jedno, konsekwencja w działaniu - to drugie. Najlepiej zmiany wprowadzać małymi krokami. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak poprawić sobie nastrój? Włóż na siebie kolor!

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 18:15
Gdy na zewnątrz szaro i buro, warto wprowadzić nieco koloru do otoczenia i rozjaśnić ponurą aurę wyglądem. Tym bardziej, że kolory również na nas oddziałują i mogą poprawić humor na co dzień.
rozwiń zwiń