Transplantacja. Jak uratować ludzkie życie?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 12:40
Pierwszego przeszczepu nerki dokonano w Polsce 26 stycznia 1966 roku. W Ogólnopolskim Dniu Transplantacji przypomnimy, dlaczego warto zdecydować się na udzielenie zgody na przeszczep organów.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Yurchanka Siarhei

Transplantacja narządów wymaga skomplikowanej operacji, ale to także szansa na nowe życie i powrót do zdrowia osób, które tych narządów potrzebują. Jak przekonuje Ministerstwo Zdrowia, człowiek może zostać dawcą po śmierci, ratując w ten sposób życie sześciu osobom: "Możesz zostać dawcą nie tylko narządów (serca, wątroby, trzustki, płuc, nerki, jelita), ale także rogówek i innych tkanek (skóry, kości, zastawek serca)". Swoje narządy można także ofiarować za życia, jednak w tym przypadku stan zdrowia musi pozwalać na dalsze funkcjonowanie bez danego narządu. Bezpieczeństwo dawcy jest w tym przypadku najważniejsze. O wadze takiej decyzji opowiedzą przedstawiciele Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny.

W audycji zajmiemy się także pozwem przeciwko AI, który złożyły Sarah Andersen, Kelly McKernan i Karla Ortiz. Uważają one, że organizacje Stability AI i Midjourney oraz DreamUp naruszyły prawa "milionów artystów", poprzez szkolenie sztucznej inteligencji na pięciu miliardach obrazów pobranych z sieci bez zgody ich właścicieli.

Po godz. 9.00 zapraszamy na spotkanie z Maciejem Żemojcinem z PixelRace, który opowie o nowatorskim rozwiązaniu polskiego startupu – real time virtual production, czyli wirtualnej scenografii. Dzięki niej aktor może zostać przeniesiony w dowolne miejsce. Time virtual production wykorzystano w serialu "Mandalorian", a w kwietniu premierę będzie miała produkcja bollywoodzka - "Bawaal".

***

Na "Pierwsze słyszę" - w czwartek (26.01) o godz. 7.00 - zaprasza Kamil Jasieński.

kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka zdrowie medycyna
Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lekarze myślą o klimacie. Czy świat medycyny może być ekologiczny?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 14:00
Odpady medyczne, strzykawki, maseczki, przeterminowane leki, podróże lekarzy na liczne konferencje - to cegiełki, które medycyna dokłada do zanieczyszczenia świata. Oczywiste jest, że zawsze na pierwszym miejscu jest dobro pacjenta, sterylność, bezpieczeństwo, ale są już pierwsze pomysły, jak dodać do tego troskę o planetę. 
rozwiń zwiń