Jak liczy się żubry z Białowieży? "Jest ich coraz więcej i to dobra wiadomość"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 09:43
Trwa liczenie żubrów po polskiej stronie Puszczy Białowieskiej. - Wykorzystujemy do tego celu drony, wszelkiego typu kamerki, a także fotopułapki - mówił prof. Rafał Kowalczyk z Polskiej Akademii Nauk.
Żubry zimą w Białowieżyfot. Shutterstock ikselstock
Żubry zimą w Białowieży/fot. Shutterstock/ ikselstockFoto: Shutterstock/ ikselstock

Zwierzęta te są prawdziwymi królami europejskich lasów, a przy okazji jednymi z największych ssaków na naszym kontynencie. Ich widok dla mieszkańców Podlasia nie jest niczym wyjątkowym, ponieważ coraz częściej wchodzą na tereny ludzkich osiedli. Są łagodne i majestatyczne, ale tylko pozornie powolne.

- Teren zamieszkany przez żubry jest z roku na rok coraz większy - tłumaczył prof. Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk. - Liczenie żubrów odbywa się zimą, ponieważ wtedy zwierzęta te zbierają się w większe grupy w okolicach miejsc dokarmiania i najłatwiej je policzyć - mówił ekspert. - Latem liczenie jest praktycznie niemożliwe, bo dodatkowo zabieg ten utrudniają drzewa liściaste - podkreślał.

Sprawdź także:

Żubry liczone są przez kilkadziesiąt osób, zazwyczaj robi się to przy po mocy lornetki, a w miejscach dokarmiania wykłada się bardziej atrakcyjną karmę, by przyciągnąć czworonogi. - Chodzi o to, by zinwentaryzować zwierzęta szybko i sprawnie, ponieważ żubry potrafią przemieszczać się każdego dnia nawet o kilkanaście kilometrów - mówił prof. Rafał Kowalczyk. - Na terenach otwartych dodatkowo stosujemy drony albo kamerki czy fotopułapki, które sprawdzają się zwłaszcza w przypadkach bardziej płochliwych osobników - wyliczał.

 

Posłuchaj
03:55 _PR4_AAC 2023_02_07-08-13-33.mp3 Jak liczy się żubry i czemu robimy to właśnie zimą? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Ostateczne wyniki inwentaryzacji powinny być znane jeszcze w lutym tego roku. - Wstępne szacunki pokazują, że na terenach Puszczy Białowieskiej żyje dziś około 700 żubrów, w całej Polsce populacja sięga już 2,5 tysiąca. Liczba tych zwierząt stopniowo rośnie, na świecie jest ich już ponad 9 tysięcy - wyliczał ekspert. Jeszcze kilka lat temu żubr był gatunkiem narażonym na wyginięcie - dziś w kolejnych krajach tworzone są nowe stada.   

Żubr podczas zabawy/fot. GGRIGOROV/Shutterstock.com Żubr podczas zabawy/fot. GGRIGOROV/Shutterstock.com

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 07.02.2023

Godzina emisji: 08.15

kd

Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń