Polskie Radio
Section05
żubr

Jan Karpiński. Opiekun żubrów i Białowieskiego Parku Narodowego

136 lat temu urodził się w Piotrkowie Trybunalskim wybitny leśnik i etnolog Jan Jerzy Karpiński, orędownik zachowania w jak najlepszym stanie Puszczy Białowieskiej. W historii najpiękniejszego polskiego lasu zapisał się działaniami ratującymi naturalny drzewostan. Był też opiekunem zwierząt, wierząc, że są nierozerwalną częścią ekosystemu puszczy. Stąd ratunek dla żubra był jednym z głównych priorytetów Karpińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Puszcza Białowieska przyroda żubr

Polacy odkryli nieznany dotąd gatunek pasożyta, występujący... w nosie żubra

Historia żubrów pokazuje, jak łatwo doprowadzić do wyginięcia jakiegoś gatunku i jak wiele trzeba zrobić, by znów był w środowisku. Do powrotu żubra do środowiska przyczynili się polscy badacze, którzy ponad sto lat temu podjęli to wyzwanie, kiedy światowa populacja tych zwierząt, żyjących tylko w niewoli, liczyła ok. 50 osobników. Jakie znaczenie ma odkrycie nowego pasożyta w nosie żubrów? Dlaczego to jest ważne? 
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta NAUKA Dorota Truszczak żubr pasożyty

Fusy z kawy - ekologiczny surowiec do produkcji materiałów termoizolacyjnych

Szacuje się, że statystyczny Polak produkuje rocznie około trzech kilogramów fusów kawowych. Dr inż. Ewelina Kłosek-Wawrzyn z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pracuje nad wykorzystaniem ich jako ekologicznego surowca. Surowiec ten miałby służyć do wytwarzania porowatych materiałów ceramicznych o właściwościach termoizolacyjnych. Cel jest taki, by wykorzystać je np. do budowania czy docieplania konstrukcji.
Zobacz więcej na temat:  kawa żubr ekologia Dorota Truszczak NAUKA