Rosja. Zapaść na rynku nowych technologii

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 16:45
W sieci pojawiły się dane, które wyraźnie wskazują na potężne problemy rosyjskiej branży technologicznej. Ten segment gospodarki zmaga się z ogromnym odpływem specjalistów, presją ze strony rządzących oraz brakiem dostępu do nowoczesnych rozwiązań.
Rosja, w skutek wojny na Ukrainie, notuje odpływ fachowców z branży IT
Rosja, w skutek wojny na Ukrainie, notuje odpływ fachowców z branży ITFoto: shutterstock//Roman Samborskyi

Branża IT na całym świecie to sektor, który rozwija się niezwykle dynamicznie. Jednak nie wszędzie tak jest, bo przez zachodnie sankcje Rosja straciła większość swoich specjalistów. Kiedyś rosyjski rynek skupiony wokół nowych technologii był potężny, obecnie ma ogromny problem.


Rosyjska propaganda "w akcji"

- Przez bardzo długi czas sprawa była tuszowana. Propaganda rosyjska przekonywała, że sytuacja nie jest tak bardzo zła - mówi Marcin Kubicki z magazynu T3. - W tym momencie jesteśmy już całkowicie przekonani, że jest to gigantyczny kryzys na nieprawdopodobną skalę.

Specjalista twierdzi, że mowa o blisko 100 tys. pracowników z segmentu IT, którzy opuścili Rosję po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Według szacunków, jest to co dziesiąta osoba pracująca dotychczas w tym sektorze. Jak zaznacza Kubicki, dane mogą być niedoszacowane i liczby mogą być wyższe. Odpływowi rosyjskich specjalistów nie zapobiegły nawet specjalne programy motywacyjne wprowadzone przez władze.

Sprawdź także:


Kryzys w branży IT

Konflikt w Ukrainie spowodował potężne zawirowania w wielu gałęziach gospodarki rosyjskiej i w największych firmach technologicznych. - Na rynku konsumenckim panuje pewnego rodzaju zapaść w tym sektorze. Na rządowych szczeblach, rosyjscy przywódcy mogą liczyć na fachową pomoc z Chin - tłumaczy rozmówca Mateusza Kulika. - Rosyjscy informatycy, podobnie jak polscy cieszą się renomą i dobrą reputacją, więc z łatwością znajdują pracę w innych krajach.

Wydaje się zatem, że jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju nowe rozwiązania na rynku informatycznym w Rosji, to jest absolutny koniec. - Jest to coś, czego nie da się już w zasadzie w żaden sposób powstrzymać - prorokuje Marcin Kubicki. - Według mnie, jeżeli chodzi o segment IT, Rosję na bardzo wiele lat - nawet po zakończeniu wojny - czeka totalna zapaść.


Posłuchaj
04:22 CZWORKA/Stacja Nauka Rosja branża IT 10.05.2023 .mp3 Marcin Kubicki z magazynu T3 o sytuacji na rynku IT w Rosji (Czwórka/Stacja Nauka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik 

Data emisji: 10.05.2022

Godzina emisji: 8.15

aw

Czytaj także

Branża IT się rozwija. "Potrzebujemy dziesiątek tysięcy specjalistów"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022 13:07
- To branża wielu możliwości, która w perspektywie najbliższych lat będzie się prężnie rozwijać, więc jest to z pewnością bezpieczne środowisko zawodowe - mówiła Agnieszka Grzybowska, manager zespołu rekrutacji IT. - To, czy każdy się w niej odnajdzie, to już zupełnie co innego... - podkreślała. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja. "Chat GPT ma też słabe strony"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 14:27
- Komponowanie muzyki to wciąż dziedzina, w której GPT działa niedoskonale. Nie zna też odpowiedzi na niektóre pytania, bo jego bazy danych są niekompletne - podkreślał Krzysztof Rojek, ekspert branży nowych technologii.
rozwiń zwiń