Sztuczna inteligencja w wojsku. Jak może pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 14:35
- Sztuczna inteligencja to technologia, która rozwija się niezwykle szybko i dynamicznie. Sama się uczy. Jeśli wykorzystamy ją do celów militarnych, może stanowić niezwykle niebezpieczną broń - zaznaczał autor podcastu na ten temat Wojciech Wieman.
Nowoczesne technologie są obecne także w wojsku
Nowoczesne technologie są obecne także w wojskuFoto: Shutterstock.com/Frame Stock Footage

Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia. W branży militarnej, jak wskazują eksperci, może być niezwykle potrzebna, a wręcz niezbędna, ale także może pod wieloma względami stanowić zagrożenie. - Wojsko przynosi nam różne rozwiązania technologiczne, które potem adaptowane są w cywilnym świecie i służą nam na co dzień - mówi Wojciech Wieman, autor podcastu o nowych technologiach "YesWas".

Niektórymi pojazdami na polu bitwy steruje się dziś zdalnie. Żołnierze kontrolują sprzęt dzięki specjalnym pilotom i aplikacjom. - W przypadku prototypu czołgu AbramsX to nie jest już wyłącznie kwestia zdalnego sterowania przez człowieka. Ten czołg właściwie jeździ, strzela sam - mówił ekspert. - Jeden z samolotów szkoleniowych latał samodzielnie przez 17 godzin. Zaczynamy mówić o sztucznej inteligencji w kontekście broni wojskowej, która może sama strzelać i zabijać. To już nie tylko czat, który pisze za nas maile, rysuje obrazki i odpowiada na pytania. Jeśli w armii sztuczna inteligencja wymknie się spod kontroli, może to być niebezpieczne, i zostało to dostrzeżone przez polityków. 

Sprawdź także:

Ponad 60 państw z całego świata łączy więc siły, aby zminimalizować zagrożenie związane z wykorzystaniem AI w wojsku. - Podpisany przez ich reprezentantów dokument dotyczy rozwijania i stosowania jej zgodnie z międzynarodowymi zobowiązaniami prawnymi oraz w sposób, który nie podważa międzynarodowego bezpieczeństwa i stabilności - tłumaczył gość Czwórki. - Dzięki temu możemy założyć, że na razie jesteśmy bezpieczni, choć sztuczna inteligencja przecież sama się uczy. 

Posłuchaj
03:58 _PR4_AAC 2023_02_27-08-11-55.mp3 Sztuczna inteligencja w armii - pomaga czy jest zagrożeniem? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 27.02.2023

Godzina emisji: 8.14

pj

Czytaj także

Sztuczna inteligencja. "Chat GPT ma też słabe strony"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 14:27
- Komponowanie muzyki to wciąż dziedzina, w której GPT działa niedoskonale. Nie zna też odpowiedzi na niektóre pytania, bo jego bazy danych są niekompletne - podkreślał Krzysztof Rojek, ekspert branży nowych technologii.
rozwiń zwiń