"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Skąd się wzięło słowo "mama"?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 08:30
W Dniu Matki wszystkim mamom składamy serdeczne życzenia i sprawdzamy, skąd właściwie pochodzi słowo "mama".  
26 maja obchodzimy Dzień Matki
26 maja obchodzimy Dzień MatkiFoto: shutterstock/fizkes

Słowo "mama", którego w odniesieniu do własnej rodzicielki używamy obecnie najczęściej, nie jest wcale zdrobnieniem czy spieszczeniem od słowa matka, tylko odrębnym leksemem o ciekawej etymologii. "Mama" to słowo z języka dzieci, jedno z pierwszych, które wypowiada kilkumiesięczny bobas - "mama" to zatem słowo, którego dorośli nauczyli się od dzieci (w przeciwieństwie do większości słów - przejmowanych przez dzieci od dorosłych).

Dziecięce gaworzenie "ma-ma-ma-ma" było przez matki i piastunki odbierane najprawdopodobniej jako domaganie się pokarmu. Słowo "mama" najpierw oznaczało przede wszystkim "kobieta, która karmi piersią", a więc był to raczej odpowiednik mamki niż matki. W znaczeniu "mamka, piastunka" (notabene "mamka" to zdrobnienie od "mama") wyraz "mama" był używany w staropolszczyźnie. O własnej mamie mówiło się wtedy "matuchna" lub "matusia". "Mama" - w takim użyciu, jakie znamy dzisiaj - rozpowszechniło się dopiero od końca XVIII wieku.


Posłuchaj
01:42 Czwórka/Pierwsze słyszę Ojczysty - dodaj do ulubionych - mama 26.05.2023.mp3 "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Skąd pochodzi słowo "mama"? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

___

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać we wtorki i czwartki w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 7.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

Język polski należy do najtrudniejszych języków świata. Badanie pochodzenia słów i ich ewolucji to fascynująca podróż przez historię i zwyczaje. Martyna Matwiejuk w audycji "Pierwsze słyszę" o godz. 7.30 do końca roku będzie wyjaśniać, dlaczego niektóre memy powodują, że "śmiejemy się do rozpuku", sprawdzi też językowy rodowód "kundla", skąd się wziął "majsterklepka" i jaką miarą jest "łut szczęścia". 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 7.30 zaprosi Martyna Matwiejuk.

mat. pras./kd/aw

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Miłośnik, czy entuzjasta? 

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 08:57
Czy określeń "miłośnik" i "entuzjasta" - wyrażających pełen pasji i zaangażowania stosunek wobec czegoś, można używać zamiennie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Skąd się wzięło słowo flaga?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023 08:57
Flaga to słowo przechodnie. Do języka polskiego przywędrowało w XVIII wieku z języka niemieckiego. Język niemiecki zapożyczył je z języka holenderskiego, do którego z kolei flaga przeszła z angielskiego. 
rozwiń zwiń