Polskie Radio
Section05
Dzień Matki

Para prezydencka złożyła życzenia z okazji Dnia Matki. "Dziękujemy za codzienny trud i troskliwą opiekę"

Życzenia pomyślności we wszelkich przedsięwzięciach i sferach życia oraz podziękowania za troskliwą opiekę nad dziećmi i przekazywanie im uniwersalnych wartości - złożyli wszystkim matkom z okazji obchodzonego 26 maja Dnia Matki prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser–Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Dzień Matki Agata Kornhauser-Duda

TYLKO U NAS Skąd wziął się Dzień Matki? To wyjątkowe święto ma bogatą historię

Mutter, mamma, maminka, mother, mam czy po prostu Mama. W wielu krajach Dzień Matki jest w maju z przyczyn religijnych, bo to miesiąc Maryi, Matki Jezusa. Skąd wywodzi się idea tego święta, kiedy obchodzone jest w innych częściach Europy i jak wygląda macierzyństwo dziś? Co przede wszystkim mama powinna przekazać dzieciom?
Zobacz więcej na temat:  Dzień Matki macierzyństwo kobieta społeczeństwo POLSKA

Michał Zdunik: odchodzenie matki to uniwersalne doświadczenie

- Każdy z nas będzie musiał się z tym konfrontować. Poprzez takie teksty jak "Matka odchodzi" gdzieś się na to przygotowujemy. Chcieliśmy wybić ten uniwersalny aspekt tego doświadczenia, co było dosyć karkołomne, bo książka Różewicza powstała jednak w jakimś określonym kontekście historycznym i kulturowym; mówi o II wojnie światowej, o sytuacji brata Janusza i początkach pisarskich Różewicza – mówił w Dwójce Michał Zdunik. W niedzielę (28.05) premiera reżyserowanego przez niego słuchowiska "Matka odchodzi".
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz słuchowisko Dzień Matki Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka TEATR

Koncert "To, co najpiękniejsze – Dzieciom" [ZOBACZ WIDEO]

W niedzielny wieczór w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbył się koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze – Dzieciom". Był on zwieńczeniem charytatywnej akcji Polskiego Radia i Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR "Matki Matkom – Polskie Matki Matkom Ukraińskim".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Polskie Radio koncert Ukraina Dzień Matki akcja charytatywna dzieci pomoc wojna na Ukrainie Trójka Ukraina

Finał akcji charytatywnej "Matki Matkom" w Jedynce. Zobacz wynik licytacji

Dzięki słuchaczom Programu 1 Polskiego Radia podczas akcji charytatywnej "Matki Matkom" wylicytowane zostały niezwykłe przedmioty, m.in. biżuteria pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Fundusze z licytacji zostaną przeznaczone na rzecz Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie. Akcja "Matki Matkom" to wspólna inicjatywa Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR i Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dzień Matki Ukraina szpital Polskie Radio akcje charytatywne Trójka

Finał akcji charytatywnej "Matki Matkom". Zobacz wynik licytacji

Dzięki słuchaczom Programu 1 Polskiego Radia podczas akcji charytatywnej "Matki Matkom" wylicytowane zostały niezwykłe przedmioty, m.in. biżuteria pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Fundusze z licytacji zostaną przeznaczone na rzecz Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie. Akcja "Matki Matkom" to wspólna inicjatywa Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR i Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Dzień Matki Ukraina szpital Polskie Radio akcje charytatywne

W niedzielę koncert "To, co najpiękniejsze – Dzieciom" na zakończenie akcji charytatywnej "Matki Matkom"

W najbliższą niedzielę 29 maja o godzinie 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się wyjątkowy koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze – Dzieciom". W programie wieczoru "Melodia" ukraińskiego kompozytora Myroslava Skoryka w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy oraz występ zespołu Krajka z Przemyśla – z udziałem dzieci uchodźców z Ukrainy. Transmisja na antenie Programu 1 Polskiego Radia, na stronie internetowej stacji oraz w mediach społecznościowych. Honorowy patronat nad koncertem objęła Rada Mediów Narodowych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Polskie Radio koncert Ukraina macierzyństwo Dzień Matki

Matki Polki o matkach Ukrainkach: tylko je podziwiać

26 maja obchodzimy Dzień Matki. Choć w tym dniu święto obchodzone jest tylko w Polsce, to Dzień Matki jest świętem kosmopolitycznym, bo doświadczenie macierzyństwa nie zna granic. – Chcę podziękować wszystkim mamom i Polakom, bo bardzo dużo nam pomagają – powiedziała jedna z ukraińskich matek, która przybyła do Polski z ogarniętej wojną ojczyzny.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Dzień Matki macierzyństwo dzieci dzieciństwo wychowanie Ukraina uchodźcy wojna na Ukrainie