Muzyczny, cyberpunkowy "Rejects" trafia na Pyrkon

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023 13:39
"Rejects" to futurystyczny audio-musical autorstwa Maro znanego też jako MaroMusic. Ten album-historia to wyjątkowy, całościowy projekt, z udziałem światowych gwiazd. Teraz w wyjątkowej formie cyberpunkowa koncepcja trafia na Pyrkon.   
Jakuza i Maro
Jakuza i MaroFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

MaroMusic, pomysłodawca i twórca "Rejects", i Jakuza, manager projektu, do studia Czwórki przyszli w wyjątkowych strojach. Na pierwszy rzut oka widać, że ich przebrania wpisują się w koncepcję projektu. 

- Mój strój jest oryginalnym strojem, w którym Maro się porusza w uniwersum, które sobie wymyśliłem, dostroiłem do cyberpunkowego, dystopijnego sznytu - mówi Maro. - To podstawowa zbroja, która ma mnie chronić przed warunkami atmosferycznymi, zanieczyszczeniami i niekiedy pociskami. - My jesteśmy z tego samego teamu, ja do Maro nie strzelam - mówi Jakuza, który do studia przeszedł z plastikową atrapą broni. - W tym cyberpunkowym świecie bywa niebezpiecznie.

Projekt "Rejects" można nazwać płytą, ale ważne, by pamiętać, że ma ona też swoją bogatą warstwę wizualną. - Mamy tu wątek fabularny, jak i typowo muzyczny. Projekt powstał trochę z przypadku - przyznaje autor. - Ja zawsze lubiłem albumy koncepcyjne, a to zostało zatracone w nowoczesnych czasach. Dziś albumy to zbiory singli albo strzały na kasę, a reszta to wypełniacze. Pomyślałem, że chciałbym zrobić płytę, która będzie o czymś opowiadała i prowadziła od wątku do wątku. To propozycja też postpandemiczna, żeby usiać w fotelu, oderwać się od rzeczywistości i spędzić z nią jakościowy czas.


Posłuchaj
18:55 czwórka pierwsze słyszę 13.06.2023.mp3 O projekcie "Rejects" i LARP-ie na Pyronie opowiadają Maro i Jakuza (Pierwsze słyszę/Czwórka)

  

W opowieści o "Rejects" Maro wraca do czasów komuny, później kolorowej rewolucji po 1989 roku, i do projektu Cyberpunk 2077. - Tam zaproponowano mi zrobienie trzech utworów. To było dla mnie powrotem do dawnych czasów, do cybernostalgii. Nagle pozwolono mi na nowo być dzieckiem - przyznaje. 

Jakuza dołączył do "Rejects" bez wątpliwości, od lat SF i cyberpunkowa stylistyka są bliskie jego duszy. - Bardzo też lubiłem anime cyberpunkowe. Jestem wielkim fanem "Akiry" i "Ghost in the Shell". To są dla mnie dwa kultowe obrazy - opowiada. - Grałem też w RPG. Dla mnie SF jest odskocznią od rzeczywistości, a z drugiej strony: rzeczywistością, która coraz bardziej nas dogania. Rozwój sztucznej inteligencji pokazuje, że jesteśmy bliżej tej rzeczywistości, niż nam się wydaje. Pozostaje kwestia tego, jak bardzo w cyberpunkowym świecie nasz świat stanie się "low", bo technologia na pewno będzie "high" - dodaje. 

Mówiąc o płycie "Rejects", nie można nie wspomnieć o gościach, którzy się na niej znaleźli. Są to m.in. członkowie Wu Tang Clan - Ghostface Killah, Raekwon i Killah Priest. Jest też Deadly Hunta, Cappadonna, Kool Keith, P Money, dwie panie z USA - Lex Lu i Mickey Shiloh, a także japońska raperka Awich oraz białoruski raper Murovei. Pojawia się nawet EVA, czyli Kia Huntzinger z kultowej gry "Command and Conquer".

- Dziś przez kontakty menadżerskie można dotrzeć do każdego. Pozostaje jednak pytanie, czy każdy chce wziąć udział w takim projekcie - przyznaje Maro. - Tu nie chodziło tylko o wyśpiewanie zwrotki z szuflady, tylko trzeba było napisać coś konkretnie pod daną płytę. Dany artysta musi zagrać konkretną rolę. Z Wu Tang Clan mam kontakt od 2006 roku, zrobiłem dla nich dużo rzeczy. Mogłem wykorzystać pokłosie tego. 

Opowieść w cyberpunkowym świecie

Dziś "Rejects" jest niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych i w Japonii. - To opowieść nieco narcystyczna - przyznaje autor projektu. - Opowiada o mnie, jako osobie, która łączy wszystkie ogniwa. Ja zrobiłem całą muzykę, jestem producentem i pomysłodawcą całej tej historii, osobą, która prowadzi dialogi i łączy to wszystko. 

Maro przyznaje, że jego projekt to projekt muzyczny. Historia jest tu na drugim planie. Postać Maro łączy muzyczne opowieści. To on podróżuje po cyberpunkowym świecie, spotyka różnych ludzi, którzy mają różne losy, splątane ze sobą, a zlokalizowane w strefie "low". 

"Rejects" na Pyrkonie

Już w najbliższy weekend fani cyberpunkowych światów, muzyki i fantasy będą mieli okazję wejść do świata "Rejects". Podczas Pyrkonu - największego w naszej części Europy festiwalu dla fanów szeroko pojętej fantastyki - będzie można wciąć udział w LARP-ie "Rejects the trail".

- Tam będzie można wczuć się w nasze uniwersum, będzie można się sprawdzić - mówi Jakuza. - Swoim zasięgiem gra obejmie cały teren Pyrkonu, a na uczestników czekamy w sobotę od 11 do 19. Wrzucimy ich w naszą rzeczywistość, przygotowaliśmy dla nich zagadki i zadania. Na własnej skórze będzie można poczuć rzeczywistość cyberpunkową. 

Goście Czwórki zachęcają do przygotowania odpowiednich stylizacji, ale w LARP-ie mogą wziąć udział wszyscy chętni, niezależnie od kreacji. Przypominają również, że w przyszłym tygodniu "Rejects" będzie miał swoją premierę na winylu. 


Maro ft. Ghostface Killah & Raekwon - Throwback Boogie [REJECTS]/Maro

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gości: MaroMusic i Jakuza (projekt "Rejects")

Data emisji: 13.06.2023

Godzina emisji: 8.12

pj

Czytaj także

Warszawskie Targi Fantastyki. "Wyjątkowi goście i dobry klimat"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 13:04
Pisarze Łukasz Rzadkowski, Michał Gołkowski czy Bartek Biedrzycki i Marcin Podlewski - to goście tegorocznej odsłony Warszawskich Targów Fantastyki. Organizatorzy zdradzili w Czwórce szczegóły wydarzenia, a my objęliśmy je swoim patronatem.
rozwiń zwiń