Zajawka na sentymencie. O kanale Kapsuła Czasu

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2023 12:40
- Kapsuła Czasu kręci się wokół lat 80. i 90., czyli najlepszego okresu w popkulturze - mówią twórcy kanału. - Połączyła nas ta zajawka, choć każdy z nas specjalizuje się w innej dziedzinie.
Figurki kolekcjonerskie Kapsuły Czasu: Ripley, Dark Shark, Dart Vader i Terminator.
Figurki kolekcjonerskie Kapsuły Czasu: Ripley, Dark Shark, Dart Vader i Terminator. Foto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • Kapsuła Czasu to kanał, który powstał z sentymentu do lat 80. i 90. XX wieku.
  • Prezentowane treści dotyczą różnych dziedzin rozrywki i sztuki. W dużej mierze są to gry komputerowe.
  • Założyciele kanału są fanami "Gwiezdnych Wojen" i kolekcjonerami figurek.

Kto tworzy Kapsułę Czasu?

Kapsułę Czasu tworzą Kamil Ściana, Adam Czyżewicz, Marcin Wilczek. Marcin specjalizuje się w komiksach, pasją Adama są filmy. Ale, jak podkreślają goście Czwórki, treści tworzą wszyscy użytkownicy kanału. - Nasza społeczność liczy kilka tysięcy osób i każdy dokłada jakiś element wspominkowy - mówi Kamil Ściana. - Łączy nas wspólny język i podobne doświadczenia. 

"Ktoś komuś skopał tyłek w Tekkena"

Poznali się na studiach, w trakcie jednej z parapetówek. - Ktoś włączył konsolę, ktoś komuś "skopał tyłek" w Tekkena - wspominają. - Okazało się, że to był Michał, człowiek, który dziś jest mózgiem operacyjnym Kapsuły. To on stał się pierwszą iskra projektu. Potem przyszła pandemia, która paradoksalnie okazała się naszym sprzymierzeńcem, bo "przegraliśmy" w niej setki godzin. Pomyśleliśmy, że skoro siedzimy, gramy i gadamy, to może zaczniemy też to wszystko nagrywać. Początkowo dla siebie, a potem dla innych.

Która część "Gwiezdnych Wojen" jest nalepsza?

- Przedstawiamy prawdziwe historie o tym, jak popkulturowe osiągnięcia poprzednich dekad zdefiniowały nas i jak nadal wpływają na to kim jesteś i co robimy - opowiadają goście Kamila Jasieńskiego. - Jesteśmy fanami "Gwiezdnych Wojen", ale tej pierwszej trylogii. W tej kwestii jesteśmy sentymentalni - śmieje się Adam Czyżewicz. - Chyba nie tylko my, bo gry komputerowe nawiązujące do tego uniwersum, które odwołują się do starych postaci, cieszą się dużo większym zainteresowaniem i mają lepsze recenzje - dodaje Marcin Wilczek.  

Twórcy Kapsuły Czasu w studiu Czwórki. Twórcy Kapsuły Czasu w studiu Czwórki.

Sprawdź też:

Na kanale Kapsuła Czasu znajduje się też serial dokumentalny o wpływie gier video na ludzi z różnych części świata. Dotyczą one różnych płaszczyzn czasowych od Atari, przez różne wersje Mario, DOOM, Heroes of Might And Magic III - po współczesne gry.

GAME_L1NE - Serial dokumentalny o grach komputerowych 2022 [4K] - Zwiastun PL/EN | T1ME:CAPSULE | KAPSUŁA CZASU


Figurki, na których można zbić majątek

Są także filmy poświęcone figurkom kolekcjonerskim. - To hobby staje się coraz bardziej popularne w Polsce, co oczywiście przyjmujemy z zazdrością, bo będąc dzieciakami nie mieliśmy takiej możliwości. Figurki można było zbierać, jak się mieszkało w Ameryce, albo miało się tam krewnych. Teraz nie trzeba być "wybrańcem losu" - mówią goście Czwórki. - Choć szczęście na pewno się przydaje, zwłaszcza jeśli zależy nam na kolekcjonerskim egzemplarzu, który już w dniu kupna zyskuje na wartości.  

Posłuchaj
22:28 CZWÓRKA Pierwsze slysze - Kapsuła czasu 20.07.2021.mp3 Kapsuła Czasu - gry, filmy, komiksy i figurki kolekcjonerskie. Rozmowa z twórcami kanału (Pierwsze słyszę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Goście: Kamil Ściana, Adam Czyżewicz, Marcin Wilczek (autorzy kanału Kapsuła Czasu)

Data emisji: 20.07.2023

Godzina emisji: 9.18

kul

Czytaj także

Hubert Modławski. Z Pełną Kulturką o ciężkim graniu

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2023 12:20
- Muzyczne kanały na YouTube przypominają dawne ziny. Możemy tu znaleźć wszystkie informacje na temat swojego idola, zobaczyć teledyski i posłuchać utworów, nawet tych mało znanych – opowiada Hubert Modławski z kanału Pełna Kulturka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Keepthebeat: na meczu NBA w Nowym Jorku poczułem się częścią historii

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2023 14:00
Największą pasją Łukasza Szwondera jest koszykówka. Jako Keepthebeat promuje ją w sieci. Kręci filmy, organizuje zawody i sam jest zapalonym graczem. Właśnie zrealizował największe marzenie - pojechał do Stanów, żeby wziąć udział w rozgrywkach NBA.  
rozwiń zwiń