Jak rozpocząć przygodę ze spadochroniarstwem?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 09:50
To podobno sto razy lepsze uczucie niż skok na bungee. Spadochroniarstwo to sport dla odważnych. Niebezpieczny, ale jakże ekscytujący. - To jest sport dla każdego. Dziś, żeby rozpocząć szkolenie spadochronowe w naszym kraju, wystarczy ukończyć 16 lat - mówi w Czwórce instruktor Wojciech Zbiegniewski.
Żeby rozpocząć szkolenie spadochronowe w Polsce, trzeba ukończyć 16 lat (zdj. ilustracyjne)
Żeby rozpocząć szkolenie spadochronowe w Polsce, trzeba ukończyć 16 lat (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/Sky Antonio

Wojciech Zbiegniewski zaczynał przygodę z tym sportem na początku lat 90., teraz ma za sobą ponad 3000 skoków. - Od tego czasu, tak jak w wielu dyscyplinach, dużo się zmieniło. Spadochroniarstwo bardzo poszło do przodu - mówi gość audycji. - Obecnie to jest zupełnie inne skakanie, inny sprzęt i zupełnie inne warunki bezpieczeństwa. 

Skok z asystą

Kiedyś skoki kojarzono z wojskiem i wysportowanymi młodymi mężczyznami. Dzisiaj spróbować skakać ze spadochronem może praktycznie każdy, i można to zrobić w ciągu jednego dnia. Ważne, żeby znaleźć dobry ośrodek. - Najprostszą sprawą jest skok w tak zwanym tandemie. Możemy to zrobić od ręki - tłumaczy rozmówca Jeremiego Angowskiego. - W zasadzie szkolenie jest minimalne. Mamy do tego instruktora i spadochron, który jest przez niego obsługiwany, i możemy skakać.

Jeśli łykniemy bakcyla i myślimy o skakaniu na poważnie, należy zapisać się na kurs spadochronowy. Podczas niego zdobędziemy wiedzę teoretyczną, a następnie w asyście dwóch, a potem jednego instruktora będziemy zdobywać doświadczenie. - Skok to nie tylko opuszczenie samolotu, to też latanie na czaszy i lądowanie. Człowiek, który kończy kurs na AFF (Acelerated Freefall), jest na tyle zaawansowany, że może sam sprawdzić sobie spadochron, przygotować się do skoku, wyregulować sobie uprząż, ocenić warunki, wyskoczyć z samolotu i wylądować - tam gdzie chce, a nie gdzie los go poniesie - opowiada gość audycji. - Dzięki temu, że mamy asystę instruktorów, skaczemy od razu z czterech tysięcy metrów. Po siedmiu skokach kursant wykonuje skok spadochronowy absolutnie sam.

 Źr. YouTube/SkyDive Warszawa / Aeroklub Warszawski - skok ze spadochronem w tandemie, Chrcynno 2020


Trening ważna rzecz

Jak w każdym sporcie, ważne są także treningi i odpowiednie przygotowanie. W oswojeniu przestworzy może nam pomóc m.in. trening w tunelu aerodynamicznym. Ważną kwestią jest także sprzęt, ten jednak dostępny jest w klubie. - Mamy spadochrony szkoleniowe, przygotowane do wagi skoczka i jego budowy - tłumaczy Wojciech Zbiegniewski. - Tak więc, żeby odbyć kurs, wystarczy dobre nastawienie, humor, sportowe buty i przygotowanie fizyczne.


Posłuchaj
21:43 Czwórka/o Was Kręci/ - spadochroniarstwo 19.03. 2023.mp3 Wojciech Zbiegniewski opowiada, jak rozpocząć przygodę ze spadochroniarstwem (Co Was Kręci/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Wojciech Zbiegniewski (instruktor spadochroniarstwa, SkyDive Warszawa - sekcja spadochronowa Aeroklubu Warszawskiego)

Data emisji: 19.03.2023

Godzina emisji: 11.15

***

aw/kul

Czytaj także

Skitouring - narciarstwo czystej formy

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 17:30
- Nie ma lepszego sposobu na poruszanie się zimą po górach - przekonuje Jacek Będkowski, organizator kursów lawinowych i narciarskich. - Idąc piechotą, grzęźniemy w śniegu, na nartach wszystko idzie jak po maśle, a zjazd jest najpiękniejszym finałem.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Freediving - jak zanurkować w głąb siebie?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 12:50
Freediving, czyli nurkowanie na bezdechu, jest jedną z najbardziej fascynujących form schodzenia przez człowieka pod wodę. Jest także wyzwaniem dla ciała i duszy. 
rozwiń zwiń