Transport morski i ekologiczne rozwiązania. Czy żagle to przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2023 09:50
Presja ekologów powoduje, że branża morska szuka alternatyw na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Jednym z pomysłów jest powrót do żagli - takich w nowoczesnej wersji. 
Branża transportu morskiego poszukuje ekologicznych rozwiązań
Branża transportu morskiego poszukuje ekologicznych rozwiązańFoto: shutterstock/MISTER DIN
  • Komisja Ochrony Środowiska Morskiego do roku 2050 chce osiągnąć zerowy poziomu emisyjności w transporcie morskim. 
  • Branża związana z transportem morskim poszukuje ekologicznych rozwiązań.
  • Jedną z propozycji jest zastosowanie technologii WindWings, wykorzystującej w transporcie siłę wiatru.

Ostatnio Komisja Ochrony Środowiska Morskiego na 80. sesji przyjęła rezolucję, która zakłada osiągnięcie zerowego poziomu emisyjności w transporcie morskim w roku 2050. Sposobów na zmniejszenie emisji szkodliwych gazów z żeglugi jest całkiem sporo. Jednym z ciekawszych pomysłów jest powrót do korzeni, czyli użycie żagli.


Żagle na statku transportowym. Jak mają działać?

Takie rozwiązanie zaproponowała jedna z amerykańskich firm, która na wynajmowanym przez siebie transportowcu zainstalowała specjalne żagle, tzw. WindWings.

- Ponad 200 metrowy statek może przetransportować nawet 81 tysięcy ton ładunku. Im większe obciążenie na silnik, tym więcej paliwa statek będzie spalał. To oznacza, że będzie emitował więcej spalin do atmosfery - tłumaczy inż. Aleksander Szafrański, absolwent Politechniki Warszawskiej na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. - Konstruktorzy firmy chcieli odciążyć silnik wykorzystując siłę natury, czyli wiatr. Stąd rozwiązaniem są specjalnie zainstalowane żagle. Jak podaje producent, są to prostokąty o wysokości 37,5 metra i szerokości 10 metrów. Żagle wyposażone są dodatkowo w dwa stateczniki o długości 5 metrów.


Jakie oszczędności ma generować rozwiązanie WindWings?

Firma szacuje, że żagle mogą generować średnie oszczędności paliwa nawet do 30 procent. Ten odsetek może być jeszcze wyższy, jeśli zostaną użyte w połączeniu z alternatywnymi paliwami. Według pomysłodawców rozwiązania, na przeciętnej globalnej trasie WindWings pozwolą zaoszczędzić półtorej tony paliwa na żagiel dziennie. Na trasach transoceanicznych oszczędności mogą być jeszcze większe.

Źr. Youtube/BARTech WindWings by Yara Marine Technologies


WindWings - wady rozwiązania

- Oczywiście jest to bardzo optymistyczny poziom. W rzeczywistości może być on znacznie niższy. Należy też wziąć pod uwagę koszty wyposażenia każdego statku w takie żagle, co znacznie może zwiększyć koszty transportu towarów - zauważa rozmówca Oliwii Krettek. - Dodatkowo żagle są wyposażone w systemy składania całego masztu. Takie rozwiązanie może oznaczać mniej przestrzeni magazynowej, bo składający się w poziomie maszt zajmuje przestrzeń, którą moglibyśmy wypełnić kontenerami. Dodatkowo dochodzi kwestia właściwej żeglugi oraz kierunku i siły wiatru. To może sprawę nieco komplikować.

 

Żegluga morska. Inne ekologiczne rozwiązania

W jaki inny sposób można zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, które generuje żegluga morska? Według specjalistów z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, wprowadzane są różne rozwiązania, np. tak zwany slow steaming, czyli zmniejszenie prędkości statków po uwzględnieniu warunków pogodowych i prądów morskich. Innym sposobem może być wprowadzenie elektrycznych systemów zasilania z odnawialnych źródeł energii, czy systemów hybrydowych wykorzystujących różne źródła energii.


Posłuchaj
04:28 Czwórka/Pierwsze Słyszę - transport morski alternatywy 07.09.2023.mp3 Transport morski stawia na ekologiczne rozwiązania. Czy żagle to przyszłość? (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Rozwiązaniem może być także użycie paliw o niskiej zawartości siarki, takich jak amoniak czy metanol. Przyszłością może być też wodór. - Póki co najpopularniejszym sposobem na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych jest stosowanie biokomponentów paliwa, czyli produkcja paliwa z surowców naturalnych takich jak glony i algi - tłumaczy specjalista. - Rozwiązanie może tkwić także w samej konstrukcji silnika: jego kształcie, odpowiednio dobranym kątem wtrysku, chłodzeniu, temperaturze spalania itp. To są kwestie, które mogą mieć wpływ na zmniejszenie emisji spalin do atmosfery.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał:  Oliwia Krettek

Data emisji: 07.09.2023

Godzina emisji: 8.40

aw


Czytaj także

Nebula Studio. Maciek Karbowski zdradza tajniki realizacji dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 11:20
Na co dzień gra w zespole Tides from Nebula, w sieci pokazuje, jak życie muzyka i producenta muzycznego wygląda "od kuchni". Ale największa część aktywności internetowej Maćka Karbowskiego poświęcona jest zagadnieniom związanym z brzmieniem, dźwiękiem, miksem i masteringiem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolektyw SLAP. Świadome podejście do dźwięku to gwarancja dobrych eventów

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 13:00
Kolektyw SLAP w przyszłym roku skończy 10 lat. Jego historia zaczęła się od potrzeby słyszenia dobrego dźwięku. To dzięki niemu kluby Warszawy, Wrocławia, imprezy plenerowe i sceny festiwalowe dają nam wspaniałą moc brzmienia. 
rozwiń zwiń