Polskie Radio
Section05
statek

Jak "Moskwa" poszła na dno? Pojawiły się nagrania i zdjęcia

Minęło kilka dni, od kiedy duma rosyjskiej marynarki - 40 - letni, krążownik "Moskwa" zatonął w okolicach Sewastopola. Według ukraińskich doniesień, statek miał być trafiony dwoma pociskami "Neptun". Informacja ta została też nieoficjalnie potwierdzona przez Pentagon. W sieci pojawiły się zdjęcia i filmy, które przedstawiają "Moskwę" idącą na dno.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Ukraina Rosja statek serwis wschodni

Efekt sankcji wobec Rosji. Tysiące kontenerów utknęły w porcie w Rotterdamie

W porcie w holenderskim Rotterdamie czeka 4,5 tys. kontenerów z towarami mającymi płynąć do Rosji - informuje w piątek Bloomberg. Każdy kontener musi przejść szczegółową inspekcję, by sprawdzić, czy jego transport nie łamie nałożonych na Rosję sankcji - wyjaśnia prezes portu Allard Castelein.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA transport Holandia wojna na Ukrainie Rosja sankcje Unii Europejskiej statek wojna 2022 serwis wschodni Europa ŚWIAT

"Milowy krok w badaniach historii polarnictwa". Odnaleziono słynny okręt Shackletona

Udało się odnaleźć statek słynnego badacza Antarktydy Ernesta Shackletona - Endurance. Jednostka zatonęła pod lodem w 1915 roku. Spoczywający na głębokości 3 km wrak zachował się w zadziwiająco dobrym stanie. Poinformował o tym organizator ekspedycji Endurance22 Falklands Maritime Heritage Trust.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Antarktyda statek badania NAUKA odkrycia i ciekawostki lód klimat edukacja