Polskie Radio
Section05
statek

Kanał Sueski wciąż zablokowany. Rośnie kolejka statków

Kontenerowiec Ever Given wciąż blokuje ruch w obu kierunkach na Kanale Sueskim będącym jednym z najbardziej zatłoczonych kanałów żeglugowych, którym między Europą i Azją transportowane są ropa, zboża i inne towary. Dzienna wartość ładunków przepływających na statkach przez Kanał osiąga 9,6 mld dolarów amerykańskich. W kolejce czeka już 185 statków.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes Egipt handel statek infrastruktura

Irański statek zaatakowany na Morzu Śródziemnym. Podejrzenie zamachu terrorystycznego

Irański kontenerowiec stał się zdaniem Teheranu celem "terrorystów". Armator poinformował, że znajdujący się na wodach Morza Śródziemnego statek został lekko uszkodzony przez ładunek wybuchowy. Według agencji, powołujących się na raport "Wall Street Journal", o atak podejrzewany jest Izrael.
Zobacz więcej na temat:  Iran Izrael Bliski Wschód Teheran konflikty międzynarodowe statek infografika ŚWIAT

Uczelnie morskie - jak się dostać i czego się spodziewać?

Budowa jachtów, nawigacja, logistyka, czy bezpieczeństwo morskie. To tylko niektóre z kierunków, jakie oferują w Polsce uczelnie morskie. W naszym kraju można studiować je na Akademii Morskiej w Szczecinie, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, Uniwersytecie Morskim w Gdyni, czy Politechnice Gdańskiej. Sprawdzamy, jak wygląda nauka na tych uczelniach.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar Morze Bałtyckie statek oceany edukacja morza